jemelik

jemelik


JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE

Milí přátelé, před vámi je 60. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 16. prosince 2020 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte na webových stránkách www.cshak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 7035 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.

60. KOLO

HÁDANKY

 Moto: Než ho může bača svačit, tak na tvaroh musí tlačit.

1                               OBNAŽKA

Na salaši žena bači něco k snědku v presu tlačí.

2                  ZÁMĚNKA
Důvěrahříbě se vyplatí muži,
přejeté opilé baby jsou namol,
za kopcem jas slunce padá na kůži,
holubi vrkají písně své v a moll.

Vesnický malíř byl na svůj věk pilný,
barva na obraze prosvítá tuší,
politik z ostrova malý, leč silný,
smutný byl, něco ho tísnilo v duši.

3                ZÁHADNÝ NÁPIS
Šlágr si zpívá chlap, stojí ve vratech,
za stromy pouze keř nezvyklost tají,
bonbon je sladký jak štěstí ve Státech,
dopis při žihadlech řidiči mají.

Jak ryba ve vodě trenérka žila,
do fitka chodila dívčina švarná,
nemluvná fanynka Wawrinky byla
s měkkými bicepsy tady však marná.

4                  ODSUVKA
Pohoda před chvilkou skončila ve tři,
o ráji píše ves při Dolní Bělé,
slzičky malého Viléma setři,
sněhový povlak se tvořil dny celé.

Kdysi pro sedláka dřel plebs do noci,
dlouho žil v obavách ze selské moci.

5                PŘESMYČKA
                (N: 3 6, 4 4 2 8 7)
Na odhad čipery darebák věří,
vilně on vybízel k debatě dívky
s tmavými vlasy jak havraní peří,
kolikrát po řadě panáků slivky.

Činí muž postarší k uznání kroky,
měřicí pomůcky v rukou mu sluší,
na jakost dozíral už drahné roky,
on neměl přehnaně citlivou duši.

6                 ZÁMĚNKA
Koupím stůl pracovní, zpráva je mladá,
církevní skladba zní na všechny směry,
kdo všechno pokazí, těžko co skládá,
důvěrně Křipač zná nahrávky dcery.

Sněhové pokrývky opouští světy,
po zimě pod keři vyráží květy.

7              ZÁHADNÝ NÁPIS
Vozidlu hlídači huntují kola,
překážka s hlodavci poleká děda,
s mobilem režisér Toyen volá,
koření na lásku dívčí sbor hledá.

Důrazně zpucovat vandaly v astrách
bázlivý neznámý cizinec má strach.

8                 VÝPUSTKA
Rudý je jako rak u louky sekáč,
struna se rozezní, přístroj čaj vaří,
tinama samá kost půjde na pekáč,
bohyně hladoví, klamou nás lháři.

V ústavu chovanci pohádku hráli,
gustové potíže kováře znali.

9                 ZÁMĚNKA
Šelma dnes ucítí byliny kdesi,
příkrost stěn lezec zná, bonbon zas děti,
tkanina prořídla jak naše lesy,
za vroubky ovčáka nemohou neti.

Část hlavy jelena roste jak z vody,
z vesnice muž s prutem u vody sedá,
měl drobnou příbuznou, sbírala plody,
v zimní čas mívala líčka svá bledá.

10               OBNAŽKA
Hedvábí pro efekt cizinec svléká,
srážky na zájezdu ťulpas má k mání,
bezdík na hlesnutí opice čeká,
houmlesák drze ho do úzkých vhání.

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhalo od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít řešení 72. kola JLA, předběžné výsledky křížovky 72. kola JLA a ohlasy na 72. kolo JLA. Došlo přes 170 řešení, děkuji za ně. Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies