jemelik

jemelik 

  Tvorba a řešení křížovek, českých slovních hádanek a logických úloh mi přináší radost, zábavu a potěšení (vždycky tedy ne, ale to mě brzy přejde). Je to můj koníček, o kterého se hodlám s vámi podělit. Cílem těchto stránek je propagace této ušlechtilé zábavy, sdílení informací s přáteli taje a v nejbližších létech kompletní servis pro luštitele Jemelíkovy luštitelské akademie. JLA je dlouhodobá kombinovaná řešitel- ská soutěž o ceny v eurech, pro členy ČSHAK je také soutěží kvalifikační. Na těchto stránkách naleznete Soutěžní podmínky JLA, zadání, pomocné obrazce, prameny, pomůcky, podrobná řešení, kompletní výsledky jednotlivých kol, celkové výsledky a vaše ohlasy. Doufám, že se soutěží budete dobře bavit.
Křížovkáři, hádankáři a autoři a řešitelé logických úloh jsou u nás organizováni v Českém svazu hádankářů a křížovkářů, z. s. (ČSHAK), který byl založen v roce 1968 a od roku 2010 mám čest být jeho předsedou. Svaz sdružuje zájemce z České a Slovenské republiky, na území obou republik působí přes 50 kroužků. Svaz organizuje soutěže, přebory a mistrovství republiky, uděluje kvalifikační body a výkonnostní třídy. Noví zájemci o členství ve svazu se mohou přihlásit na adrese: ČSHAK, Brigádníků 2919/69, 100 00 Praha 10. Více informací naleznete na  svazových webových stránkách www. cshak. cz a www.e-rebus.cz.  
  Jsem členem brněnského kroužku Kabrňáci, který byl založen v roce 1924 a patří k nejstarším kroužkům u nás. Po celou svou historii se Kabrňáci aktivně podíleli na křížovkářském a hádankářském dění, kroužek patří u nás k nejúspěšnějším. Jeho schůzky se konají každé první a třetí úterý v měsíci mimo červenec a srpen od 18.30 hod. v salónku restaurace Plzeňský dvůr na ulici Šumavská 29a v Brně - Králově Poli. Jste-li z Brna a okolí, přijďte se mezi nás podívat, budete vítáni. Více o kroužku Kabrňáci zjistíte na jeho webových stránkách www.kabrnaci.wz.cz.
Křížovky a hádanky luštím a tvořím od dětských let, členem SČHAK, nyní ČSHAK, jsem od dvanácti a půl roku, žena od dvaceti let. Aktivně jsem luštil a tvořil zhruba do 27 let, pak rodina, zaměstnání a studium způsobily mé patnáctileté odmlčení a od podzimu 1998 se svému koníčku zase věnuji plně. V domácích kláních na přeborech a mistrovstvích soutěžím  o medaile, kvalifikační body,  ceny, dobré pocity a přízeň bohyně bystrosti. V korespondenčních soutěžích jde navíc o hledání a nalézání a při čtení výsledků o sebeovládání. Jde tedy o zdravý duševní sport. Nějakou tu medaili se mi podařilo získat, ale v poslední době se spíše soustředím na korespondenční soutěže a autorství.  
 

Zvlášť vydařený byl pro mě rok 2001. Nejprve jsem váhal stát se kapitánem české repre- zentace na 10. hádankářském mistrovství světa, které se konalo v Brně v roce 2001. Dnes jsem rád, že se tak stalo. Družstvo kolem mne bylo co chlap, to originál (zleva Robert Babilon, Pavel Kalhous, vedle mne dále Petr Nepovím a Dan Marek). A nadlouho to byla jediná medaile týmu České republiky z MS v řešení logických úloh v novém tisíciletí, až v roce 2008 se podařilo získat bronz.

Spolu s nezapomenutelnými zážitky jsem si odnesl z mistrovství světa 2001 tento pohár za druhé místo v soutěži družstev, stříbrný byl také Robert Babilon v jednotlivcích. Snažil jsem se družstvo povzbudit dobrým slovem, týmovým duchem a  manželka také masírováním (viz stránka Masáže). A navíc jsem v roce 2001 vyhrál ve třech prestižních soutěžích, v Nolčově křížovkářské maturitě, v hádankářské Bystřině a ve Zlaté sfinze - soutěži v řešení logických úloh. Kromě toho jsem zvítězil v soutěži O mistra přesmyček, v Louskárně, v křížovkářských soutěžích O Pohár vydavatelství KIRA, Kros cupu, v KKS, postoupil jsem ze skupin ČKL a ČHL - to se mi už nikdy v jednom roce nepodaří. A také že nepodařilo.  
6. května 2006 jsem zkompletoval svou sbírku mistrovských tříd a stal jsem se prvním držitelem všech šesti mistrovských tříd v řešení a tvorbě křížovek, hádanek a logických úloh udělovaných ČSHAK. Od roku 2012 je má ještě mgr. Petr Vejchoda a od roku 2013 MUDr. Petr Haman.


A tak co dál? Začal jsem křížovku vnímat nejen jako slovesné dílo, ale i jako výtvarné dílo. Kublajchán vlevo byl představen v televizi, Dřevorubec vpravo byl zařazen agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Tento křížovkový celek věrně ztvárňuje suprematický obraz ruského malíře Kazimira Severinoviče Maleviče Dřevorubec. V žádné z jeho 76 menších křížovek nebylo užito rozdělovacích linek, u křížovky v suknici je dosaženo průměrné délky 8,23 písmene na výraz, v části kmene před levou nohou dokonce 8,75 písmene na výraz (viz obrazce křížovek).


Až jsem došel k nápadu, inspirovanému Nolčovou křížovkářskou maturitou jako soutěží pro křížovkáře, pokusit se autorsky a organizačně zajistit kombinovanou soutěž v řešení křížovek, hádanek a logických úloh, která se s velkým přispěním redaktorů časopisu Křížovka a hádanka od roku 2009 uchází o vaši přízeň jako Jemelíkova luštitelská akademie, a to jsme zase na začátku této úvodní stránky.

               Vladimír Jemelík

 

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhalo od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít řešení 72. kola JLA, předběžné výsledky křížovky 72. kola JLA a ohlasy na 72. kolo JLA. Došlo přes 170 řešení, děkuji za ně. Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies