jemelik

jemelik


Vážení přátelé,
na této stránce jsem postupně vyvěšoval autorská řešení hádanek, logických úloh a křížovek 56. kola JLA s ohledem na to, jak mi docházela Vaše řešení a jak se mi dařilo kontrolovat jejich správnost. V mezičase jsem Vás seznamoval s některými zajímavostmi, které se v řešeních objevily, případně s mým očekáváním, které pasáže by mohly u křížovkářsky zpracovaného oradla a hádanek a logických úloh věnovaných orání činit potíže.

U křížovek mělo první vyplnění výrazů jít celkem snadno, i skrytá tajenka se nabízela na vícero místech, to vše mělo fungovat až do doby zjištění, že je v křížovkách několik dvojáků. A pak měl řešitel dle plánu autora postupovat zpět, odstraňovat dvojáky a dojít k autorskému řešení. Anča měla být jedním z problémů, slovenský výraz pro "sem" dalším. A podle všeho to tak i bylo.

U hádanek byl nastražený chytáček jen u výpustky, kde nemohli být skopci, ale pouze skopi. A podle všeho neplánovaně způsobili komplikace dělníci dvou různých profesí a zejména profesor. U něj bylo třeba řešit akademický titul.

U logických úloh měl splnit roli prvního rozhození pořadí optimizer, myslel jsem si, že po korekci zadání už to nesplní, ale splnil.

Níže máte autorská řešení. Buďte opatrní na své zdraví, pokud možno klidné dny, Vladimír

Řešení křížovek 56. kola JLA:

ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Ganča. - 2. Pelan. - 3. Svrask; tája. - 4. Eň; pysk; kovová sekera; Nuka; aklina. – 5. Dudák; luky; ušák na osm; sušák; dupák. - 6. Sták; lupení; dostupnost; vyza; oupad; Lešna. – 7. Trní; špaleta; Leo Sato; louda; ralky; orace. - 8. Četa; valašský hák; Blest; polikliniky. - 9. Telení; pokousat; st; područky. - 10. Muzejníci; Esus; trička; motu. – 11. Učabraní; dřeva; huni; tu. - 12. Tláči; orada; archa; XY. - 13. Anat; aduar; luka; pila. - 14. Lakeš; Aman; seníky. - 15. Alekto; člup; koky. – 16. Penížky. - 17. Utuhlí. - 18. Okoun. – 19. Dropi. - 20. Irové. - 21. Stromy. - 22. Akrece. – 23. Anděl. – 24. Tamti. – 25. Kulaci. – 26. Vědci. - 27. Lečá. – 28. Dudan. - 29. Drdol.

Tajenky: 1. Muzejníci. - 2. Sušák. - 3. Luka. - 4. Kovová sekera. - 5. Pila. - 6. Poklad. – 7. Stromy. - 8. Dostupnost dřeva. - 9. Valašský hák. - 10. Oradlo (skrytá jako první písmena dvoupísmenných shluků pod vnitřními rozdělovacími linkami v radlici, vyznačená je červeně).

 


Řešení hádanek 56. kola JLA:

   1.   Palaš, skýva, kuřiva, lýko, paní – valašský hák užívaný k orání.

   2.   Čistič, pařiči (vařiči), rekord, malpy (malpa), hrsti, kyv esa, Avesta, hřiby, drobič, chleba, praděd – staříček oral prsty ve své stříbrobílé bradě.

   3.   Fina lež, věk, randí ségry již, roj u fugy, Evula (Eula, Ula), Gellée, king chce dort, Čech, chlup, po okovu Ubr, VUT zář (u VUT zář) – vynálezce František Křižík vyoral v elektrotechnice hlubokou brázdu.
(báseň = lež viz SČSaA, heslo báseň; Claude Lorrain = vlastním jménem Claude Gellée viz UNI 10, fr. malíř a rytec; Ubr Ladislav = žák P. Smetany viz MČSE, český architekt a designér)

   4.   Sedile, taka, los, kaprice, zázvor, altáneček – sedmiletá královská princezna zvorala taneček.
(altáneček viz NLA nebo na webu)

   5.   Jemenka, brka, kalous, karnýs (karnis), telecí, zima, Lavička, gora – jeden Kabrňák v Louskárně stále cizí jalovičkou oral.
(Jemenka viz pomůcky svazu, Svazek 1; karnýs = vlnovec viz PSJČ, v NASCS je karnis)

   6.   Polníci, estét vaří, lajdák, obývák, u pěstí skopi, sucho, dřín, úbor, aula – policie se tvářila, jako by v kupě tiskopisů hodinu orala.

   7.   Selanka, výlet Mandlíkové, Jaroslav Mašek, Sokotra, emko – nelaskavý velitel komanda s Vaškem oral jako s otrokem.
(Jaroslav Mašek = český technik a architekt viz ČSBS; emko = morfium viz SNČ)

   8.   Slíva, duna, kalup, tovi, Ebola, kořeny, had u lavoru, skály – sivá luna dál kupovité oblaky oře nad hlavou rusalky.

   9.   Zlo vězně, Meckela hodnost, nora lháře, plán – člověk německé národnosti oral hákem lán.
(Johann Friedrich Meckel, německý anatom, profesor univerzity v Halle viz MČSE; kecal = lhář viz SČSaA, heslo kecal; Sedlák a Němec jsou čeští hokejisté)

10.   Čelí Vokoun múze, je casin dámy, ras u Úpy líčí na siku, manýry mima – člověk neomezující se nadmíru společenskými normami.

Prameny k námětům:
Šuleř: Je to chůze po kotárech!
valašský hák užívaný k orání – obrázek z knihy

SSJČ
prsty orat ve své šedé bradě – prsty ji rozhrnovat, rozhrabovat
vyorat brázdu – vykonat mnoho ve svém pracovním oboru
zvorat něco – zkazit, pokazit něco
tváří se, jako by ve svých aktech oral již dvě hodiny - …se prohraboval…
orat s někým jako s otrokem – hrubě s ním zacházet
ani luna oblaky neoře – ani luna svou plavbou oblaky nebrázdí
hákovati – orat hákem

PSJČ
orati cizí jalovičkou – rozluštit úlohu cizí pomocí

SNČ
samorost – kdo se příliš neomezuje společenskými normami

 

Řešení logických úloh 56. kola JLA:

1. Uložené dřevo
Řešení viz obrázek.

2. Oráči
Řešení viz obrázek.

3. Dřevěné díly
Řešení viz obrázek.

4. Dřevěné háky
Řešení viz obrázek.

5. Intarzie
Čtyři nejlepší řešení viz obrázky, vlevo nahoře řešení za 72 bodů, vpravo nahoře jedno z řešení za 69 bodů, vlevo dole jedno z řešení za 66 bodů, vpravo dole jedno z řešení za 63 bodů.

6. Brázdy
Řešení viz obrázek.

7. Redukované domino
Řešení viz obrázek.

8. Záhony brambor
Řešení viz obrázek.

Autorem úlohy č. 1 je Imrich Cily, úlohy č. 2 Vladimír Jemelík, úlohy č. 3 je Jan Novotný, úlohy č. 4 je Zdeněk Vodička dle námětu z časopisu Brein Brekers, úlohy č. 5 je Petr Mikšík, úlohy č. 6 je Peter Grabarchuk, úlohy č. 7 je František Luskač a úlohy č. 8 je Jana Vodičková dle námětu z časopisu Brein Brekers.

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhalo od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít řešení 72. kola JLA, předběžné výsledky křížovky 72. kola JLA a ohlasy na 72. kolo JLA. Došlo přes 170 řešení, děkuji za ně. Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies