jemelik

jemelik


Ohlasy na 64. kolo JLA:

Obecně nebo k vícero kategoriím:
Hezké hádanky a logické úlohy. Kolo spíše lehčí, ale očekávám přitvrzení ke konci roku… (Pozn. autora: no nějaké přízemní mrazíky lze čekat.)

Nejvíce práce mi dala logická úloha č. 7 - rozkreslil jsem varianty cesty pro jednotlivá písmena a pak se je nějak snažil skládat - nakonec se podařilo. I úloha č. 5 byla celkem náročná, ale nakonec s trochou uvažování se dala vyřešit - ani nebylo třeba moc zkoušet. Vzhledem k tomu, že úlohu č. 7 jsem řešil po večerech víc než týden, jsem se ke křížovce nedostal. (Pozn. autora: všem schází více večerů, co s tím?)

Zase ta svá řešení posílám těsně před termínem, zavinili to tentokrát plchy, holt, jsou to zvířátka noční, a tak mi chvilku trvalo, než jsem je nahnal všecky do té křížovky. No, dám si teď po takové dřině pár panáků, doufám ale, že z nich nebudu zryté. (Pozn. autora: neryli jsme, kopali jsme, panáky jsi do sebe kopal lépe.)

64. kolo JLA mi uteklo neeeskutečně rychle. Mám pocit, že jste zadání zveřejnil teprve před týdnem :). Některé úlohy mě dosti potrápily, chtěli více souvislého času a soustředění, a s tím já vždy zápasím :). Nu bojovala jsem a uvidíme, jaké bude skóre :) Bohužel i v tomto kole pro Vás nemám řešení křížovky. Abych ji dostala do odeslání hodné podoby, potřebovala bych minimálně ještě týden. (Pozn. autora: což o to, skóre výborné, bodů umím přidělit dost, ale s tím pátým týdnem to nezvládám.)

 

Ke křížovkám:
Bylo to velmi pěkné. Nejtěžší jsou výrazy, které jsou v textu, což Ty určitě víš. Stále máš dosti výrazů dlouhých, což dělá křížovku kvalitnější. Snad jsem se někde neupsal. (Pozn. autora: ani se snad raději nebudu ptát, zda se po bodovém přídělu nezměnit Tvůj názor na krásu křížovek.)

Dúfam, že som vychytal všetky Tvoje zákeráky a ľsti. Ako každá aj táto krížovka bola pekná a vyžil som sa pri odhaľovaní Tvojich chytáčikov. (Pozn. autora: pojďme si raději povídat o něčem jiném.)

Jednou bych chtěl být na úrovni Vašeho konzultanta, abych mohl taky říct, že "to je o dost snazší než minule". Např. kde je ta 18. tajenka? (Pozn. autora: hned za kopy motykou.)

Myslím, že tentokrát jsi vítěz. Nabízející se svod s tajenkou Valaši po předchozí zkušenosti a pořádném přečtení průvodního textu nepřipadá v úvahu, jenže co s tím? Valachy dobrý, ale kde je najít? Věnoval jsem dost času, abych našel "hochy" a "plchy", jenže prď... Takže nastal čas pro střelbu od pasu. A uvidím, co se bude dít... Samozřejmě jako tradičně jsou výrazy, které jsem našel jen na netu... (Pozn. autora: no dělo se.)

Nástrah bylo tentokrát víc než dost. Že tulej může být oko i ucho, to je fakt vtipné - nechápu, jak tyto vychytávky objevuješ. Mě nejdřív vůbec nenapadlo zvažovat jinou možnost než oko, ale nenašel jsem VIKLAT ve významu "kout úklady", takže až pak jsem přemýšlel dál (ucho coby "tuleja" je ve Valašském slovníku). 18. tajenku snad mám také správně - Valaši jsou sice tvrďáci, ale i oni by měli mít v průvodním textu v příčestí minulém měkkou koncovku. Takže uvidíme. (Pozn. autora: pěkně jsi vše odhalil, děláš mi radost, teď jenom vydržet.)

Pěkně jsi to ve výsledcích rozepsal. Jediné co nemuselo být, asi bylo "vichlať" x "drchota", mám pocit, že se mi to zadrhlo na nenalezení "loktať". Dlužno říct, že jsi skoro všechny soutěžící zakopal pěkně hluboko:-)... Nezbývá než Ti pogratulovat. Na druhou stranu musím počítat s tím, že víkend na řešení a pár dní na dohledávání a doověřování asi nestačí. I když... pokud není nápad, čas asi nehraje roli:-)... (Pozn. autora: díky za uznání, sám jsi skvělý autor a dobře víš, že dát dohromady úspěšný chyták není žádná sranda.)

Poslal jsi mi skvělou zprávu, rozdíl 13 ztrátových bodů na bronzovou medaili, to je teda pecka, nečekal jsem to. To ucho jsem našel v hesle motyka v Technickém naučném slovníku od Teysslera a Kotyšky, takže se to používá i v Čechách, ne jenom na Valachách. Tento slovník mám ve své knihovně jako nejcennější skvost. No i manželka mě pochválila, že ty slovníky, co mám doma, jsou k něčemu užitečné, když se mi podařilo skočit na stříbrnou medaili. Ty Valachy a ucho to byl fakt masakr těžkého kalibru. (Pozn. autora: tomu se říká trhák!)

Potíže způsobily tyto výrazy: KAJKO, KAMIN, KHAREL. VICHLAŤ, GAIUS, JANU a STINY. HLTALA se  mi nepodařilo ověřit. Skrytá tajenka TULEJ NEBOLI UCHO,  zprvu jsem tam měl OKO. Ale největší problém byly VALACHY, podařilo se mi je najít za KOPEM, ale může to být návnada, protože oř může být okutý aj obutý. Jak říkáme my příznivci zlatavého moku RADEGAST 12°: " život je sfiňa Bohudík!" Na nulu to asi nebude, na chalupu se za mnou stavili těsně po tvé euronávštěvě sedláci od Chlumce a řkali, že takhle nějak dopadnu v tomto těžkém kole. (Pozn. autora: to je tak, když sedláci od Chlumce nejsou zvyklí na radegast.)

 

K hádankám:
Hádanky hezké, ale těžké. (Pozn. autora: Luštění těžké, výsledek hezký.)

Hádanky se mně moc líbily. Těch osm je snad dobře, jedničku jsem tipoval a zbývající mám sice v různém stádiu rozpracovanosti, ale už s nimi dál nehnu. (Pozn. autora: Ty neznáš větřenku a namočilku? :--))

Když se podaří, má se toho člověk rychle zbavit. Mimochodem: některé hádanky jsou dlouhé jak ruská hymna. (Pozn. autora: Poslechl jsem si ruskou hymnu, je delší.)

Posílám řešení hádanek na téma motyky - tvoje návštěva s 10 eury mě řádně nakopla – doufám, že se urodí co nejvíce. (Pozn. autora: no vidíš, já jsem měl přijet už daleko dřív.)

 

K logickým úlohám:
Děkuji, úlohy opět krásné, logické a tak posílám pár slov. "Sudoku" na první pohled těžké, ale nakonec bylo pěkně řešitelné. Chvílemi jsem si připadal jak v hodině matematiky. Věřím, že teď bych dostal jedničku z počtů i ze spaní. "Cestu s motykami" jsem překopával tolikrát, až jsem si nakonec musel pomoci nastříhanými lístečky, než jsem vykopal řešení.

"Koňská" potrápila jen lehce a "Trojbarevná mimina" byla pěkná hravá, jen doufám, že jsem na žádné mimino nezapomněl. A pak tu bylo to zpropadené "Okopávání". Záhony, záhony, záhony! Vás jsem okopával pěkně dlouho! Kdybych byl býval lépe četl zadání a tolik nelpěl na ukázkovém příkladu, byly byste jednoduché! Trvalo mi více než týden, než mě koplo, že jeden záhon nemusí oddělovat zbylé dva! No co se dá dělat, je vidět, že už patřím mezi vykopávky. Ještě jednou děkuji za smysluplně strávené večery, noci, rána a víkendy a těším se na další kolo. (Pozn. autora: zadání už hrnu na lopatu.)

Jako obvykle skvělé luštění, moc jsem si to užila. (Pozn. autora: a kvůli tomu to děláme.)

Na pomyslném výstupu k vrcholu jsem dosáhl pátého tábora. Dále už to pro mne bylo obtížné, ale zajímavé. Shrnu, zasílám úlohy č. 1 až 5. (Pozn. autora: tak to jsi lepší než některé horolezkyně, které dosáhnou vrcholu už v základním táboře a dál nepotřebují jít.)

Na rozdíl od posledních kol se tentokrát vůbec nezadařilo, ale jak jste mi kdysi napsal, "je to jen hra." (Pozn. autora: správně, už rozdávám další karty.)

Nebylo to zrovna lehké kolo. Kdybych neměl tak dobré umístění, tak bych s tím optimizerem seknul po dvou dnech. Po vyřešení jsem to zkontroloval ještě jednou, a našel další řešení, takže jsem napnutý, jaký bude nejlepší výsledek. (Pozn. autora: tak u povol, ať s něco nestane.)

Nepoznávám sama sebe, že je teprve pondělí a já už posílám řešení :). Úlohy byly pěkně řešitelné, jen mě trošku zarazilo, že kromě optimizeru jsem našla alternativní řešení i u šesté a sedmé úlohy, tak doufám, že mi něco neuniklo a řešení jsou správná :). U optimizeru jsem už žádnou další variantu nenašla tak uvidím, jestli někdo hledal lépe :). (Pozn. autora: nikdo nehledal lépe, dokonce ani autoři šesté a sedmé úlohy :--))

Veľmi sa mi páčila úloha s konskými záprahmi, priam som počula pri jej riešení dupot koní okolo tribún. (Pozn. autora: ale že to byly závody, co?)

Závěrem jako obvykle jedno umělecké zpracování řešení:

 

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 71. kolo JLA probíhalo od 15. února do 15. března 2024, můžete si otevřít řešení 71. kola JLA, předběžné výsledky 71. kola JLA a ohlasy na 71. kolo JLA. Došlo rekordních 187 řešení, děkuji za ně, pěkné dny, Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies