jemelik

jemelik


Ohlasy k 63. kolu JLA:

Obecně nebo k vícero kategoriím:

63. kolo a dovolená, to zní báječně :). Naše rodinka se ale řadí k aktivním orientačním běžcům, tak jsem téměř veškerý čas tohoto kola trávila v kempech a shromaždištích pro účely soustředění a závodů zřizovaných, nebo na tratích :). Nu a po trénincích a závodech těžké nohy, těžká hlava, a jako na just, tělo regenerovalo rychleji, než hlava :(. Snad se to moc nepodepíše na správnosti řešení :). Nejvíce nejistá jsem řešením 6. úlohy; čáry se mi nedotýkají, segmenty také ne, tak snad :). A jako obvykle nejvíce potrápil optimizer. Poměrně brzy jsem našla řešení na součet 69, ale úlohy tohoto typu na první dobrou nedávám, tak jsem bojovala dále. Ach, ach, skóre jsem ale navýšila už jen o ždibec, tak snad to nebude úplný propadák :). Každopádně opět krásné úlohy, děkuji za ně, budou mi těch několik týdnů do dalšího kola chybět. Bohužel jsem tentokrát nezdolala křížovku. V kempech a shromaždištích nebývá většinou ani mobilní signál, natož přístup k internetu. Mé luštitelské znalosti jsou bídné a bez dopingu v podobě elektronických a knižních pomůcek jsem ztracená :(. (Pozn. autora: kdepak propadák, orientační běh můžeme zařadit do vhodné přípravy před řešením logických úloh, ale na řešení křížovek kempy skutečně nejsou to pravé místo, chce to mít prameny po ruce, s babím létem začne další kolo a očekávám Vaši účast v obou kategoriích.)

 

Ke křížovkám:

Bylo to dost náročné na vyhledávání výrazů, ale je to nádherná křížovka s dlouhými výrazy. Ta musela zabrat. I skryté tajenky byly perfektně udělané. To opětně nemělo chybu. (Pozn. autora: díky, musím příště trochu ubrat a vyhnout se cizojazyčným pramenům, někteří mě s nimi mlátí přes hlavu :--))

Když jsem před týdnem odjížděl na dovolenou v Krkonoších, byla v křížovce ještě spousta bílých míst a některé koridory zely prázdnotou. Pak jsem ale vyběhnul na Sněžku, no a po večeři se mi podařilo vyluštit skryté tajenky v koridorech. Zůstaly už jenom tři bílá místa v oblasti jazyka užívaného Řeky, starohor a domáckého piva. Nevěděl jsem, kde už mám tyto špeky hledat, tak jsem zašel navštívit vládce hor Krakonoše. Ten mi poradil, že někteří geologové používají pro starohory též výraz algonkien a že hora Kasem patří k vrcholům, které osobně zdolal. Pivo stále odolávalo, tak jsem zašel za šlechticem Trautenberkem, říkal mi, synku, my tu vaříme v Peci  pivo Sněžku, na Pomezních boudách Trautenberka po mně pojmenovaném a na Luční boudě vaříme Paroháča. Na alusa musíš synku si zajet na Litvu, tam ho vařá aj s medem, pil jsem ho a je tuze dobré. Tak abych to shrnul: největší problém bylo pivo alus, algonkien, Kasem, katarevusa. a ropušnaté. (Pozn. autora: krásný příběh, nebýt těch Krkonoš, nevím, jak bys dopadl :—)

Křížovka je autorsky mimořádné náročná. Klobouk dolů před desetipísmenným křižováním. Nelíbí se mi ta kombinace cizojazyčných pramenů. Nešel ten levý roh vymyslet jinak? (Pozn. autora: šel, ale o slitku by už nikdy nikdo nezavadil.)

Nakonec jsem to gramatické označení vyřešil (tedy aspoň doufám, že to tak je) s pomocí Kotta a německého slovníku pro zvědavé lidi. Nemíním to dále komentovat, ale přesto podotýkám jako už v minulosti, že nesouhlasím s používáním pramene imdb.cz a taky jako v tomto případě i s jakýmkoliv jiným cizojazyčným pramenem. Autor by měl počítat s tím, že je hodně (alespoň si to myslím, že hodně) řešitelů, kteří jako já neovládají cizí jazyky. Složitou křížovku jde určitě udělat i bez nich (těch cizojazyčných pramenů). (První pozn. autora: díky za řešení, znám Tvůj názor na cizojazyčné prameny, někdy ale není v křížovce s tak vysokou PDV zbytí a autor si takovým výrazem musí pomoci. Ale že se horlíš nad tím, že z 299 výrazů byl jeden použit z německého pramene a dva z IMDb.com, to se mi zdá přehnané. Nepočítám s tím, že by mi někdo vyčítal tři výrazy z tří set, navíc byly nalezitelné, jen to chtělo zjistit správnou cestu k nim.) (Reakce řešitele: Ono nejde jestli jde o dva nebo tři výrazy v cizojazyčných pramenech, ale o tu dobu hledání, ta je nekonečná a navíc má neznalost angličtiny a němčiny to znásobuje. Německy mě kdysi učil děda, ale to už je hodně dávno. Cosi jsem uměl. Mám za to, že jsi použil ten německý slovník pro zvědavé lidi i pro jedno z gramatických označení. SLITKA, pokud to mám správně, je v Kottovi s uvedením neměckého Synaloephe, a v tom německém slovníku je u toho uveden původ z řečtiny a věta: Verschmelzung zweier Silben durch Elision oder Krasis, což znamená něco jako sloučení dvou hlásek (slabik)... (Pozn. autora: no vidíš, že to jde i bez znalosti cizích jazyků.)

Neporadil jsem si s tou pasáží s tím pivem v rohu, jinak by to snad mohlo být, ale člověk nikdy neví. (Pozn. autora: to je tím, že do sebe lejeme plzně, radegasty a kozly a na domácí litevský alus zapomínáme.)

No, není to žádná "hitparáda", ale musím upřímně říct, že jsem luštění věnoval veškerý svůj (momentální) křížovkářský um!!! Jak už jsem předeslal, toto kolo se mi zdálo zatím nejtěžší. Pokud bude "MOTYKA" ještě těžší, tak ať při mně stojí nejenom sv. Cyril a Metoděj, ale i všichni ostatní "svatí včetně apoštolů..".!!! Prameny mi, pravda (i hlavně díky Tobě), přibyly, ale co je to platné, když se kříží výrazy, kde se nemáš čeho "chytnout"!? Když nemám alespoň 1. nebo lépe 1. a 2. písmeno výrazu (kolikrát jsem neměl ani jedno), tak "z vody prostě vařit nelze", i kdybych měl celou knihovnu pramenů...!!! Beru tenhle ročník jako zahřívací kolo, tím samozřejmě nechci vůbec říct, že v příštím roce zaútočím na čelní pozice, to ani náhodou, ale musím se prostě naučit trpělivě "ukopávat, aby ubylo"! U VIDLÍ mi hodně pomohl Kottův slovník, kdybych ho neměl, byl bych na tom ještě mnohem hůř! Hodně výrazů jsem takříkajíc "riskl", abych neodeslal prázdné políčko, ale i těch je tam nakonec víc, než bych si představoval! (Pozn. autora: pokud se i nadále budeš držet hesla Tvého mentora, že kde ukopneš, tam ubude, výsledky se dostaví.)

Pro mě to byla letos zatím nejtěžší křížovka, více výrazů se mi nepodařilo dostatečně věrohodně ověřit. Zejména levý horní roh je na vodě - pokud se mi tam nepodařilo trefit se do autorského řešení, tak SLITKA je v Kottovi jako překlad německého gramatického pojmu a ALUS je v Ottovi jako domácí pivo pod heslem "Litvané". I v dalších oblastech křížovky mám pár jednotlivých otazníčků - všude jsem dal nějaký podle mě celkem pravděpodobný tip, ale bylo by štěstí trefit se pokaždé. Nenarazil jsem tentokrát na žádnou duplicitu - snad je to jen tím, že při zakomponovávání dlouhých výrazů Ti už na ni nezbyl prostor. Mimochodem, tolik dlouhých výrazů, to je zase další Tvůj autorský majstrštyk. Vzhledem k výše uvedenému tentokrát s nulou moc nepočítám. Doufám ale v jednociferný počet trestných bodů. (Pozn. autora: slitka dobrá, všechno dobré.)

Pro povzbuzení těch, co obdrželi větší příděl ztrátových bodů, uvádím, že v roce 2016 jsem měl 191 ztrátových bodů, k tomu bych ještě přidal, že ještě dříve, v roce 2003, jsem ve Tvém autorském ročníku NKM (Kanárské ostrovy) inkasoval dokonce 283 bodů. Se vší skromností si myslím, že jsem od té doby opravdu urazil kus cesty. Na celkové prvenství ale moc nemyslím, při té konkurenci - když se podívám, jaká řešitelská esa jsou v popředí se mnou... Pořád platí, že řešení na nulu je u mě výjimečná věc.
Je to ale tak, jak stále připomínáš - trénink, prameny, zkušenosti. Ohledně pramenů jsem za posledních pár let celkem podstatně doplnil svoji knihovnu, hodně jich dnes existuje i v elektronické podobě. Stojí to nějaké ty peníze, ale když člověk doplňuje postupně a má to rozložené v čase, tak se to dá zvládnout.
Ještě bych přidal jednu věc, ale ta vlastně patří do kategorie "zkušenosti". I mnozí sportovci říkají dnešní zpotvořenou češtinou, že jejich úspěchy jsou "o hlavě". Je potřeba k řešení přistupovat, abych tak řekl, s klidnou a vyrovnanou myslí :-), nenechat se rozhodit a otrávit, když během jednoho večera nenajdu v pěti pramenech hledaný výraz. Nevadí, třeba bude v šestém nebo sedmém pramenu, na který kouknu zítra.
Třeba v poslední křížovce mi tam dlouho zůstával prázdný ten levý horní roh. Před pěti lety bych se už na to prostě vykašlal a netrápil bych se tím - deset ztrátových bodů sem, deset tam. Ale ono pak stačí jednou nějakou křížovku vyřešit na jednociferný počet ztrát místo obvyklých desítek, a člověk pozná, že to může jít, že není nereálné ta řešení dotáhnout o něco dál. Opět jako ve sportu - když Viktorka Plzeň vyhrála pod Vrbou svůj první zápas v Lize mistrů, najednou se z ní stalo jiné mužstvo - poznali, že to jde (to jsem si jako sparťan nevybral moc dobrý příklad :-)).
Měj se a těším se na motyku.
(Pozn. autora: podle mě jsi vybral dobrý příklad, už vím, proč Vrbu Sparta angažovala, a děkuji za popis možné řešitelské cesty.)

Slepku som tipoval, alus sa mi podarilo nájsť. Do poslednej chvíle som zvažoval, či nedám radšej usTalá, ale zvolil som si P. Škoda tej africkej hory (Kasum), som ju nenašiel a už poznám dôvod. :) (Pozn. autora: s tou slepkou jsi nebyl významově daleko, ona i slitka vlastně znamená slité, slepené samohlásky na konci jednoho a začátku dalšího slova.)

Takhle si Vy představujete řešení křížovky "bez nadměrné potřeby času"? (Pozn. autora: to jsem musel slyšet někde v reklamě, myslel jsem tím čas na vyplnění valné části křížovky, dohledávání samozřejmě vzalo hodně času a díky, že jste ho řešení dali, spravedlivé je to v tom, že já jsem ho musel při tvorbě křížovce dát taky.)

Ten německý slovník pro zvídavé se ti opravdu nepovedl. Takové prameny bych z fleku zakázal. V tištěných pramenech se musí autor spokojit s českými prameny, tak proč ne v internetových? Nepřišlo mi to nijak vtipné. Ale dost výtek, jinak ti tvorba musela dát zabrat. Padesátka desetipísmenných výrazů a k tomu prošpikovaná písmeny skrytých tajenek, to je věc. Klobouk dolů. O obtížnosti svědčí i mimořádně velký počet limitovaných výrazů, což u tebe nebývá vůbec zvykem. Takže tak. Až na ten pramen máš u mě palec nahoru. (Pozn. autora: nebyla to žádná sranda, díky za pochvalu, a mrkni do přílohy Směrnic, jako autor mohu použít až čtyři cizojazyčné tištěné prameny, vždyť je sám používáš.)

Zpovídám všechny výrobce piva, nikdo neporadí. Bude to určitě hodně zasuté. (Pozn. autora: bylo, až kdesi v litevském kraji.)

 

K hádankám:

Málem jsem řešení nestihl poslat. Co nám zvedli ty důchody, tak jsem furt na hůře, a přehazuju vidlema ty pětikila, aby se snad nezapařily. (Pozn. autora: také už jsem v důchodu, takže to s tím přehazováním znám, když se unavíš, vezmi si konopné mazání, je dobré na záda, klouby a svaly.)

Při kontrole jsem si našel 1 chybku k archu hádanek (jako/jak), tak snad tam není žádný další úpis... A už se těším na další kolo... (Pozn. autora: nebyl, inu dvakrát měř, jednou řež.)

Tak bohužel princeznu Dišperandu ani choť instalatéra se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce, tak posílám tentokrát jen pětici. Snad bude alespoň ta správně. (Pozn. autora: s ženskými to není jednoduché.)

Vypadá to, jako by to byla brnkačka, spíš to byla lítačka po regálech. Dejme tomu, že se podařilo. (Pozn. autora: podařilo až na ten „temna pech“.)

 

K logickým úlohám:

63. kolo a dovolená, to zní báječně :). Naše rodinka se ale řadí k aktivním orientačním běžcům, tak jsem téměř veškerý čas tohoto kola trávila v kempech a shromaždištích pro účely soustředění a závodů zřizovaných, nebo na tratích :). Nu a po trénincích a závodech těžké nohy, těžká hlava, a jako na just, tělo regenerovalo rychleji, než hlava :(. Snad se to moc nepodepíše na správnosti řešení :). Nejvíce nejistá jsem řešením 6. úlohy; čáry se mi nedotýkají, segmenty také ne, tak snad :). A jako obvykle nejvíce potrápil optimizer. Poměrně brzy jsem našla řešení na součet 69, ale úlohy tohoto typu na první dobrou nedávám, tak jsem bojovala dále. Ach, ach, skóre jsem ale navýšila už jen o ždibec, tak snad to nebude úplný propadák :). Každopádně opět krásné úlohy, děkuji za ně, budou mi těch několik týdnů do dalšího kola chybět. Bohužel jsem tentokrát nezdolala křížovku. V kempech a shromaždištích nebývá většinou ani mobilní signál, natož přístup k internetu. Mé luštitelské znalosti jsou bídné a bez dopingu v podobě elektronických a knižních pomůcek jsem ztracená :(. (Pozn. autora: kdepak propadák, orientační běh můžeme zařadit do přípravy před řešením logických úloh a s babím létem začne další kolo.)

Jako vždycky to bylo příjemné, zajímavé a moc fajn luštění. Díky, díky, díky :-) Na co by se člověk plahočil někam do vedra k moři, když stejně doma pěkně na zahradě s kafíčkem a JLA je nejlíp :-) :-) :-) (Pozn. autora: správně, jen to neříkejte v cestovních kancelářích.)

Nejvíc času mi zabraly Vidle v kupkách sena a ze začátku na to ani nevypadaly :-) (Pozn. autora: vidle nelze předem hodnotit, dokud člověk nezapíchne.)

Po dlhých hodinách strávených nad vidlami v kôpkach sena som vidly zapichla do najbližšej kopy a posielam riešenie tak, ako je. Teda bez úlohy 6, kde sa mi síce podarilo pospájať kôpky sena, ale dve políčka s čiarami sa dotýkajú a tým pádom mi chýba jedno vyznačené pole. Som veľmi zvedavá na správne riešenie. Ďakujem za tradične zaujímavé nápadité úlohy a už teraz sa teším na ďalšie kolo. (Pozn. autora: no hlavně že poblíž byla kopka sena, protože lepší vidle v kopce sena než v zádech.)

Tentokrát mne nejvíce potrápila úloha Vidle v kupkách sena, která mne zaměstnala na více než 5 dlouhých večerů, během kterých skončilo v koši bezpočet prodřených zadání, a guma se mi scvrkla o polovinu. Moc pěkná byla úloha Hayawake, kdy jsem po přečtení zadání chvilku myslel, že chybějící čísla jsou vtip, ale nakonec byla krásně hravá a její řešení rychle ubíhalo. (Pozn. autora: tak nejsem sám, já jsem si také nejprve myslel, že autor zapomněl na čísla.)

Tentokrát posílám celou sadu a budu doufat, že jsem řešil dobře a nepřepsal jsem se v čistopisech, byť kontrola proběhla. Kolo bylo na pohodu – prázdninové, nejvíce se mi líbila úloha Vidle v kupkách sena. (Pozn. autora: každému podle jeho gusta, Imrich bude mít radost.)

U úlohy 8 jsem si pomohl počítačem, jsem zvědav, zda se mi podařilo najít nejlepší řešení. Nejdéle vzdorovaly úlohy 3 (Heyawake) a 6 (Vidle v kupkách sena). U úlohy 3 mi nepomohl ani 12x vytištěný obrazec, kde jsem zkoušel různé varianty. Nakonec jsem si obrazec natiskl zvětšený a pole, která jsem chtěl začernit, jsem označoval kameny na dámu. Po delší době zkoušení se včera dostavil úspěch. U úlohy 6 více obrazců nakonec pomohlo, vyřešil jsem ji ale také až včera. (Pozn. autora: no nejsou to vždycky úlohy na první dobrou.)

Závěrem jako obvykle jedno umělecké zpracování řešení:

A ještě jedna gratulace k narozeninám, čas nezastavíme:

Července se končí dnové,
v tomto nehostinném čase
v době dnešní kovidové
výročí ty slavíš zase.

Pětašedesát let není
přece jistě žádné stáří,
naopak se, věru, cení
radost z tvorby v Tvojí tváři.

Co bych ti přál v další roky?
Zkrať hádanek dlouhé sloky,
ať se dobře taje řeší
a nás jádra ladná těší.

K výročí Ti číši zdvíhá
na zdravíčko Tonda Říha

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhá od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít kompletní zadání 72. kola JLA, nebo jen zadání křížovky 72. kola JLA, zadání hádanek 72. kola JLA či zadání logických úloh 72. kola JLA. Hodně zdaru a zábavy při řešení, Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies