jemelik

jemelik


Vážení přátelé,
u křížovek jsem nastražil vícero nástrah, myslel jsem si, že největší problémy by mohl činit šplhavý pták v kombinaci se jménem české houslistky Vlachové, přece jen DATEL a DANA se na první pohled nabízejí. Ale možná je trumfnou skřek s jelenem, po minulém kole vás mohlo lákat vepsat třeba BLOK a LOS. A ani nalezení kmenů nebylo jednoduché, ať je tunguzský nebo v Nigérii.
U hádanek jsem žádnou lest nepřipravil a narodila se sama, oskar v přídavce pral tak, že bys při tom mandle připravil.
U logických úloh jsem čekal problémy se složením čtverců z dílů dvanáctiúhelníku a šesticípé hvězdy, ale jak se nakonec ukázalo, větší problémy dělalo nalezení nejkratší cesty z bodu do bodu na plášti krabice pro morče.
Vladimír

Řešení křížovek:

ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Ée; morčatovití; a. - 2. Kantal + kantky; ovoce; jemnost; Ase. - 3. Enter; gastrula; sníst datle; Bida; krab; krab. - 4. KMB; Manio; ranče; sypátko; Pavle; Lida; krab. - 5. Kní; le; Nien; Dt.; spe; Kuga; Pove; Vovko; adas; krab. – 6. Rus; Ane; mett; Kisii; divé; olovář; vá; vermut. - 7. Tione; Cone; kokat; Outon; Osoppo; pon; aszu; kesra. - 8. Annov; nemality + Nemalionales; tripla; Sibka. - 9. Boat; maso; mrtviště; větřit; ne; Roučka. - 10. Louther; vychovatel Marka; Elz; tankoví; mas; týlka. - 11. Adolf Srb; hnětka; hilzna; výskat; JNK; ále; ice. – 12. Zvuky; vystouplina; Jana; Noro; Etoile; Tees; nýti; ice. - 13. Žilnatka; kakrlačka; Mitzner; Inactin; retama. – 14. Shinella; morče domácí; Cesnola; Valdes; opor. - 15. Opakovat pokus; sonnette; kakapo; ipon. - 16. Tratá; platan a lokva; Kanéforos; osm noh; raster. - 17. Akvarel Lorence; Anatola; mít sen. - 18. Kaňonka; mořské prasátko. - 19. Pošinout; kardiopalmus; kudrnatci. - 20. Zažehnati strach. - 21. Mudrc Aristippos.

 

Tajenky: 1. Morčatovití. – 2. Morče domácí. – 3. Populace. – 4. Rozkvět. – 5. Jemnost. – 6. Mořské prasátko. – 7. Maso. – 8. Zvuky. – 9. Elementka. – 10. Krabice (skrytá v nohou). – 11. Podestýlka. – 12. Vrch (skrytý v legendě jako první písmena příjmení českých žen, jejichž jména jsou vepsána v křížovce – Jana Vlachová, Nela Rywiková a Olga Charvátová).

 

 

 

Řešení hádanek:

1. Okapy garáže, čelist – kapybara žere listy (listí).

2. Vůz, (K.) Gott, cizí dunění, říje – u stoky žijí i jiné nutrie.

3. Osli divoko do lipoví skáčí, lovci slídí v okolí po viskačovci.

4. Krk, alpaka, ráže, slučka – krysy skalní panikaří při pražení sluníčka.

5. Komora, včelař, psice, povíc atestů, malý o morče lasicovité stál.

6. Paraple, Kanáry, sousta, písma – pakarana prý les opustí sama.

7. Laskominy – silný sokolník má na mysli snímky s malými osmáky skalními.

8. Po dni kádí, kobra, zobec, nýt, oulky – podniká dikobraz obecný toulky.

9. Star, lišák, pare, tropy, šerpa, sečítačky – strašila krapet rypoše prasečí tyčka.

10. Kulan, druh o ruské holce klábosí, díla – kuandu horského lekla osidla.

 

Řešení logických úloh:

1. Morče v tetraminech

Řešení viz obrázek.

 

 

2. Morčata v kolech

Řešení viz obrázek.

 

 

3. Obrázky hlodavců

Některá z možných řešení viz obrázky.

 

 

4. Viskačí nory

Řešení viz obrázek.

 

 

5. Dikobrazí domino

Řešení viz obrázek.

 

 

6. Krabice pro morče

Nejkratší cesta vede přes všech pět stěn a je dlouhá 80 cm, její konstrukce je nejlépe patrná na rozvinutém plášti krabice (viz obrázek).

 

 

7. Sedm klecí

Řešení viz obrázek.

 

 

8. Počtář v zoo

V zoo chovali 9 morčat (činčil bylo také 9).

 

Autorem úloh č. 1, 2, 5 a 7 je Jan Novotný.

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 73. kolo JLA probíhá od 4. července do 1. srpna 2024, můžete si otevřít kompletní zadání 73. kola JLA, zadání křížovky 73. kola JLA, zadání hádanek 73. kola JLA či zadání logických úloh 73. kola JLA, zadání tří logických úloh byla 6. 7. 2024 upřesněna. Hodně zdaru při řešení, Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies