jemelik

jemelik


Vážení přátelé,


na této stránce jsem postupně vyvěšoval autorská řešení hádanek, logických úloh a křížovek 29. kola JLA s ohledem na to, jak mi docházela Vaše řešení a jak se mi dařilo kontrolovat jejich správnost. V mezičase jsem Vás seznamoval s některými zajímavostmi, které se v řešeních objevily, případně s mým očekáváním, které pasáže by mohly činit potíže.

V křížovkách bylo několik obtížnějších míst, největší problémy jsem očekával u přítele autora biografie nesoucí v názvu jméno Marie Stuartovny a také u dvoupísmenného súdanského sídla. Málo známí ale také byli syrští Cikáni nebo výrazy z Naučného slovníku zemědělského, své ovšem udělala i spojka "ži".

U hádanek jsem očekával problémy spíše u kresleného záhadného nápisu, kde jsem čekal, že řešitelé budou zkoušet rybu namísto žaber. Ale žábry trumfl začátek záměnky s modlitbou, přitom to byla očekávaná PROSBA.

U logických úloh se nejobtížnější úlohou při testování jevila první úloha Pasení oveček, ale nakonec nejvíce problémů dělala poslední úloha Ovce a vlci.

Vladimír

Řešení křížovek:

ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. A. - 2. Karit. - 3. Kanapka. - 4. Odečítávat. – 5. Odvrci; baráky + baránek. - 6. Vítova; Kulot; plk. - 7. Aas; písma. - 8. Jeř; vjo. - 9. Neistý; kale; maña. - 10. Katalpa; deko; elyna. - 11. Atemoztli; ohnál; Matas. – 12. Sekat prachy; Mamre; gouda. - 13. Tiazol; frančíky; stratum; Anini; rarko. – 14. Cimbál; struny; truvla; kápka; cin. - 15. Tajenka; Entotropha; banická (réb.); nonius. – 16. Taiči; podsev; uschlé stromy; Manka; noéma; noma. – 17. Lepas; samba; náturista; vývod; Ataje. – 18. Výpary; Tielo; Vieirova slova; Onodi; kavita; Áda. – 19. Výsk; tendr; troskot; koníkovití; lingrovat; kabar; dovát; tavit cín a antimon. – 20. Toesa; omenta; laurinka; Orskaja; Iorga; kartos; otloukání; Anicet. - 21. Muzikantská banda; Etka; nestor; Havva; koktajl; hostovat s muži. - 22. Erosenka; Battel; ružicové; Stans; Línova; jediné nástroje. 23. Vratenka; notečky; bast; stokli; kf.; napodobit Donutila. - 24. Veset; Vlkava; SK; Noema; akordy. – 25. Ni; prim; lišče; moce; pr; daba; platba. – 26. Sirky; zákopí; Torovi; Avory; Plona. – 27. Ži; paseka; copán; bas. – 28. Síti; pastva; lelík; Ja; kr. – 29. Nářadí; výsost; pet. – 30. Ostruha; koudele. – 31. Os; barva.

Tajenky:
1. Pelárova muzikantská banda. - 2. Bas. - 3. Prim. - 4. Náturista. - 5. Akordy. - 6. Cimbál. - 7. Notečky. - 8. Ohnál. - 9. Struny. - 10. Pastva. - 11. Jediné nástroje. - 12. Vrbové pruty (skryta v ose spodní části hole). - 13. Píščelka. - 14. Otloukání. - 15. Nářadí. - 16. Baránek. - 17. Pastýř a ovečka.

 

 

Řešení hádanek:

1. Bašty, žábry, sépie (žábry i sépie), jedovky – pastýř pase pět ovcí.
    (jedovky jako lahvičky na jedy jsou v ČSVAS, heslo 1952)
2. Oděv technaře, eman, osudí, špás – po děvčatech na řeckém Androsu Diviš pásl.
     (dle Slovníku nespisovné češtiny eman, lojza = mentálně zaostalý člověk)
3. Plíce hosta – policista s pistolí stále po stopách plachého pachatele pásl.
4. Prosba, souš, Kanada, šelma, spastika housky – pro starouška nadešel čas pásti kohoutky.
   (spojení „je čas pásti kohoutky = je čas umřít“ je v PSJČ u hesla pásti, houska coby bulka v SČSAA)
5. Skráň, žvást, bedna nespí, máslo, kanasta, Braník – kráva se dnes pásla na stráni.
    (bedna viz SNČ)
6. Chlév, body, narcis, po luhu synek, pás lích – chlebodárci spolu husy nepásli.
    (bodíčko viz SNČ)
7. Pasti, známé jizby, habán, krosaři – pastva na mezi zbývá (zbyla) bankrotáři n. pást se na mezi zbývá bankrotáři.
8. Záře, Zíma, slza, kempování, kvílení, vykuk – za březím pásl zrakem po vraníkovi lenivý kluk.
9. Kúra, výkyvy, handicap, artikl, onuce – kravky vyhání capart k louce.
10. Butely u těla, ženy honby řeší, kecá ohyzda o Váhu, jáhly u oveček – batolata leží nahá na bříškách a zdvíhají hlavičky.

Řešení logických úloh:

1. Pasení oveček

Řešení viz obrázek.

 

2. Ohrádka pro ovce

Řešení viz obrázek.

 

3. Trojice oveček

Řešení viz obrázek.

 

4. Zahánění oveček

Řešení viz obrázek.

 

5. A co vlci?

Řešení viz obrázek.

 

6. Ovce a vlci

Řešení viz obrázek.

 

Autorem všech úloh je Honza Krtek Novotný.

 

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhalo od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít řešení 72. kola JLA, předběžné výsledky křížovky 72. kola JLA a ohlasy na 72. kolo JLA. Došlo přes 170 řešení, děkuji za ně. Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies