jemelik
1. KOLO
křížovky
SPORTY NA LOH 2008 symbolizované mořem
XXIX. letní olympijské hry v roce 2008 hostilo čínské hlavní město ...(1). Jeho dominantami jsou ...(2), ...(3), Císařský letní palác, ...(4) Pekingské opery či Náměstí nebeského klidu. O ...(5) se bojovalo na 37 sportovištích. K olympijským hrám už neodmyslitelně patří ...(6), olympijský ...(1) jich měl hned ...(7), stejně jako je olympijských kruhů.
...(8) symbolizuje prosperitu, vznešenost a čistotu a byla maskotem vodních sportů. V plavání dominoval v doslova nadpozemské formě král her ...(9), osmkrát byl odměněn za své výkony zlatem, sedmkrát při tom zaplaval světový …(10). Ve skocích do vody získala sedmkrát zlato ...(11), osmé Austrálie. V kanoistice – slalomu jsme se radovali i my, stříbro získali deblkanoisté Jaroslav ...(12) a Ondřej ...(13), ovšem zlatý důl si ze slalomového kanálu udělalo ...(14), nejlepší ve třech ze čtyř závodů. Potřetí si v deblkanoi odvezli slovenští bratři Pavol a Peter Hochschornerovi zlato z her a zařadili se tím mezi legendy vodáckého sportu. V jednotlivcích navíc pro ...(14) získali zlato kanoista Michal ...(15) a kajakářka Elena ...(16). Stejně jako v Aténách vylovili čeští veslaři z pekingského kanálu jedno stříbro – zasloužil se o to Ondřej ...(17). Stříbro tam získalo i …(14), a sice v rychlostní kanoistice (čtyřkajak ve složení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr). Ve vodním pólu se diváci dočkali ...(18) i překvapení. Mužský ...(19) vyhrálo na hrách již podesáté ...(20), ženský ...(19) překvapivě ...(21). Ze skupin jako jasné outsiderky postupovaly jako poslední, pak to ale v jejich vítězném tažení odnesla ve čtvrtfinále ...(22) (8:8 po prodloužení, na penalty 5:3), v semifinále ...(20) (8:7) a ve finále největší favoritky z ...(23) (9:8).
ŠIKMÝ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
9 křížovek (1 shluková mozaikovka, 1 střídavá mozaikovka,
1 shodná střídavá polomozaikovka a 6 nesouměrných střídavých polomozaikovek)
Křížovkový celek je předložen jako polodokreslovka. Legenda pro shodnou křížovku je uvedena pouze ve směru zleva doprava. U všech křížovek je zachován jednotný systém střídání. Všechny typy políček jsou již předkresleny. Skryty jsou tyto tajenky: (1) – 6, (6) – 7, (11) – 4 a (14) – 9.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Konzervativec. - 2. ?22?. - 3. Rudná žíla; látka působící mutaci. - 4. Primát; patřící spolupracovníkovi Mladenova; jetel. - 5. Španělský hudební skladatel; thajský jazyk; ?18?. - 6. Obyvatelé světadílu; tyče; řváti; otrkat; pánev. - 7. Drahý kov; uruguayský prozaik; nádoba na květiny; vzíti; zisky Seveřanek; přeháňka; nekronit. - 8. Hnanectví; příkře; složenka; přední část vozu; vzácné věci; stavební materiál. - 9. Lupen; dosny; na zadním místě; části motokrosových motorek; indické platidlo. - 10. Čechrat si peří; vytyčení trasy; čínská míle; reprezentační hokejové mužstvo Švédska; fermež. - 11. Senoseč; anglicky „nedospělý muž“; ve středověké latině „převysoký“; malá část končetiny. - 12. Příkaz; druh hlídacího psa; obruba obrazu; český žurnalista; italský filozof; českoslovenští výtvarní umělci. - 13. Dožadovat se; týkající se francouzských mořských lázní; úloha; podle; manželka boha Ana; pokrýti červenou barvou; pád zápasníka (při rytířském klání); oka na chytání zvěře. - 14. Provádět slohovou výuku; čísla; týkající se určité horniny; cizí konopí; ?2?; 2/3 asu ve starém Římě. - 15. Stráviti noční dobu v pláči; týkající se řetězové kladky; turecká metropole; kdo provádí sušení; slzná jahůdka ve vnitřním očním koutku; aerosolové slzotvorné přístroje + lano k okasávání vratiplachty. - 16. Žvaniti; pysk; malé písmeno; ?5?; předměty z litého železa; Vijčino; nula; ?4?. - 17. Italské přístavní město; švédský vojevůdce; ?17?; ?15?; tibetské platidlo; autor díla Jak to všechno bylo, pane Werichu?; letadlo s tryskovým pohonem; měsíc v staroperském kalendáři; jež; odpočinek; vodní hlodavci. - 18. Zbožová položka; unionista; citoslovce naznačující zvuk struny; napadení; číše (v ruském prostředí); krátký písemný test; zásobárna obilí; železniční vůz; krém; netopýří květ. - 19. Mluvka; americká herečka; osmák; slovensky „nejdříve“ + indický had brejlovec; ?8/1?; opar; ?8/2?. - 20. ?9/1?; slovensky „jistič“; finský vytrvalec; hořčiny; slovensky „léky“; dělat zkoušku dospělosti; nahlásit; sídlo na Jindřichohradecku; hlas čejky; jilm; carský výnos. - 21. Ušní kámen; vrchní; anglicky „seřízení“; školní poznámka; slitina kadmia a zlata; prozpěvovat; hrozní; čerstvá; otec; určitě. - 22. Vykleštěný beran; korintský tyran; nádobka pro koupání (v ptačích klecích); zápas + ?20?; opice; ?21?. - 23. Český spisovatel; nadpozemští; manekýnova; paráda. - 24. Citoslovce vybízející ke skoku.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 21. Pučením se rozvinout; ?10?. – 22. Tmavá skvrna v zorném poli; část mechanismu varhan; milánská operní scéna; ocelová štětovnice. – 23. Ztratit pera (při pravidelné výměně peří); týkající se přístroje k určování světových stran (mapy); ?16?; norský folklorista; půvab Nanynky; spojka. – 24. Sysel; hráči na lesní roh; zatížiti daněmi + odjistit (přístroj); citoslovce hrčivého zvuku; ?8/3?. - 25. Tvarůžky; nákup; tílko; zhusta; udělat; ženský mluvnický rod; neopeřené ptačí mládě; fasetka. - 26. ?9/2?; německo-anglický sochař; řeka protékající Kolchidskou nížinou; mající rozlohu 100 m²; plachta na nošení dítěte; autor Hádání o oslu; ?23?; město v italské provincii Foggia; korbový škrabač; jméno bohoslovce Amyrauta; pozice; mzda. - 27. Majerníkovi reprezentační spoluhráči; drobný hinduistický démon; zub; starý muž; točivka; lyže; pletené šňůry na železničářských stejnokrojových čepicích; lesklá látka; také; citoslovce bolesti. - 28. Al; japonské platidlo; koupit; Vínka; letoun; zkratka pro průsvitný altokumulus; bidon; jemnější dýmkový tabák; vzorek. - 29. Řeka pramenící v Běloruské pahorkatině; řepice; ?19?; zkratka Univerzity Karlovy; jedna ze smluv o snížení počtu strategických zbraní; biografy; řád baktérií; nic nevyjímajíc; ?3/2?; český herec. - 30. Hnisavá pustulka při akné; hustý kouř; Ostrava; škrt ve scénáři; výstřední jevištní tanec; Scholka; týkající se skalní veverky; ?3/1?; citoslovce označující hlasitý výdech. – 31. Štěstí; co se týká; pryč; rašeliniště v Hrubém Jeseníku; eskerové; rozrušovací; antropoidi. – 32. Portugalský neurolog; ?7?; zpola; dobrý výsledek (z latiny); uklouznouti. – 33. Představitel boxera Rocca; sen; přející; solmizační slabika; naivní umění (slovensky). – 34. Omotávání; tlusté krky; spinkati. – 35. Taneční soubor divadla; bankovka platící sto jednotek měny; brnění; opět vedle začátečníka; citoslovce chrčivého zvuku; blejskavka. – 36. Plavky s vázáním na straně; prolenošit; polobožská bytost v egyptské mytologii; Loki; metamorfovaná hornina. – 37. První pokusná meteorologická družice; kmenový základ paměti podle Semona; ?13?; sběrače. – 38. Masinissův nejmladší syn; ambaláž; rybíz; místo; slovenský batracholog; přítok Belé. - 39. Lázeňské město na ostrově Honšú; barosmy; zkypřit půdu okolo plodiny; vznik a vývoj vajíčka. - 40. Hnusníkova; spojovati tavením; hliněná tabulka ke psaní ve starověkém Řecku. - 41. Japonská hedvábná tkanina; kdo provádí třídění. - 42. ?12?; zimní krmení pro zvěř. - 43. Očista.
hádanky
Moto: K vodním tvorům, k vodním sportům, ke hrám v Číně přihlédni, též mysli na šampiony, zejména ty poslední.
1 HÁDANKA (N: 5 1 5 4)
Pro každého něco máme,
račte vstoupit, začínáme!
2 VSUVKA
Název prvku zašel časem
jako škrabák sedláka.
Čínská stavba k vodním sportům
davy lidí naláká.
3 PYRAMIDKA
Šampion o sportovní loď
v noci přišel, jak se zdá.
Činorodá snědá žena
mu ji zpátky odevzdá.
4 PŘÍDAVKA
Výrobce stroj připravuje,
nástroje s ním vyrábí.
Veslovoda šampionka
vyčkávala při Labi.
5 HLÁSKOVKA (8 - 5 6 8 6 5 7)
Pauza, signál, závod začal,
ruský soupeř vlevo byl,
Baraszkiewicz prvně takto
stranou něho závodil.
6 RÁČEK
Ruský plavec velebil sport
na jednání komise,
v Barceloně i Atlantě
vyhrál zlata, to ví se.
7 VÝLUČKA
Český atlet potěšení
Štěpánkova trenéra
u čínského sportoviště
očekává zvečera.
8 VSUVKA
Deset metrů chodby k hale,
tvrdá práce, bouchance…
Svou loď kvapem sourozenci
klopí zručně při brance.
9 CHYBOVKA
Hráček moučník šíří vůni
zpod kousíčků byliny,
obecenstva zlá reakce
je mýlila hodiny.
10 ZÁMĚNKA
Osmá zlatá – po té dřině
starost bere král her v Číně.
logické úlohy
Moto: Všude kolem samá voda…
1. Finále skifu
Finálového olympijského závodu se zúčastnilo 6 skifařů v dresech i lodích různých barev a s různými koníčky. Skifař, na kterého zůstala bramborová medaile, vesloval v první dráze a ve volném čase rybařil. Skifař v bílé lodi, který těsně před cílem přespurtoval do té doby druhého Novozélanďana a skončil tak na bedně o stupínek výše než on, nezávodil v šesté dráze a neholduje sudoku. Sudoku ovšem nemusí ani skifař, který závodil ve druhé dráze v červeném dresu. Bronzový skifař v černém dresu vesloval v lodi barvy zelené. Skifař, který miluje dobré jídlo, nezávodil ve třetí dráze a neskončil poslední. V páté dráze závodil skifař v bílém dresu a červené lodi, který ve volném čase rád cestuje. Švéd závodil v lodi barvy modré, nejel ovšem ani v první dráze, ani nezvítězil. Zlato totiž získal skifař, jehož koníčkem je motokros a nejvíce se obával Čecha ve čtvrté dráze. Belgičan vesloval v lodi černé barvy, Brit skončil pátý. Ve žlutém dresu závodil skifař ve třetí dráze. Skifař v modrém dresu rád spí. Norský skifař v červeném dresu závodil v lodi žluté barvy a neskončil čtvrtý.
Jaké národnosti byl skifař v zeleném dresu, skifař jaké národnosti závodil v šesté dráze a jakého koníčka má závodník, který skončil na šestém místě? Za úplnou odpověď získáte 10 bodů.
2. cisterna
Cisternu lze naplnit vodou z deseti různých trubek. Voda z první by sama cisternu naplnila za jeden den, voda z druhé za dva dny, voda z třetí za tři dny atp., až voda z desáté trubky by sama cisternu naplnila za deset dní. Z kterých nejméně tří trubek musíme současně pustit vodu, aby se cisterna naplnila přesně za 21 hodin? Za správné řešení obdržíte 15 bodů.
3. Dvě flotily
Umístit flotilu obligátních deseti plavidel do tabulky 10 x 10 polí při dodržení známých pravidel (plavidla se vzájemně nesmějí dotýkat, a to ani diagonálně, plavidla jsou ve stejné úrovni, plavidla nepřesahují přes síť či okraje tabulky) není nikterak obtížné. Řešením této úlohy je ovšem odpověď na otázku: Lze umístit za výše uvedených podmínek do tabulky 10 x 10 polí dvě takové flotily plavidel (2 lodi o tvaru 1 x 4 políčka, 4 lodi o tvaru 1 x 3 políčka, 6 lodí o tvaru 1 x 2 políčka a 8 lodí o tvaru 1 x 1 políčko)? K získání 20 bodů nám postačí jediné správné řešení této úlohy.
4. Lodi s číslicemi
Jde o variantu námořní bitvy, kdy každé části plavidla jsou přiřazeny číslice podle jeho délky. Umístěte flotilu vyobrazených plavidel do tabulky 8 x 8 polí představující moře. Plavidla se vzájemně nesmějí dotýkat, a to ani rohem. Vlnovky znázorňují pole s vodou. Čísla napravo a dole po stranách tabulky uvádějí součet číslic na jednotlivých částech plavidel umístěných v příslušném řádku či sloupci tabulky (viz příklad). Jako řešení uveďte souřadnice čtyř jednopolíčkových plavidel ze správného řešení po řádcích shora dolů (u našeho příkladu by řešení znělo F1, D1, B4). Pomocí souřadnic nalezněte skrytou tajenku (4), která se váže k motu prvního kola. Za správné uvedení souřadnic získáte 20 bodů, za vypsání skryté tajenky a způsobu jejího skrytí dalších 10 bodů, celkem 30 bodů.
5. Čtyři hrnce
Na pracovní desce vedle dřezu máme čtyři hrnce: na 3, 7, 10 a 15 litrů. Třílitrový a sedmilitrový hrnec jsou plné vody, v desetilitrovém hrnci je pět litrů vody, patnáctilitrový hrnec je prázdný. Jak do patnáctilitrového hrnce naměříme jen manipulací s těmito hrnci celý počet litrů postupně od 15, 14, 13, atd. až po 1 litr vody za co nejmenšího počtu x uchopení těchto hrnců? 15 litrů odměříme tak, že obsahy tří hrnců s vodou vlijeme do patnáctilitrového hrnce, to máme tři uchopení, pak např. jeho obsah na jedno uchopení rozlijeme do třílitrové nádoby, pak do sedmilitrové nádoby a zbylých pět litrů do desetilitrové nádoby a postavíme jej zpět na pracovní desku, to máme celkem čtyři uchopení, nyní nás čeká odměřit 14 litrů atd. Popište postupně vaše odměřování a vyčíslujte postupně počty uchopení. Za správné řešení úlohy získáte [(70 – x) . 3] bodů.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 74. kolo JLA probíhá od 12. září do 10. října 2024, můžete si otevřít kompletní zadání 74. kola JLA, zadání křížovek 74. kola JLA, zadání hádanek 74. kola JLA a zadání logických úloh 74. kola JLA. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.