jemelik
Řešení 2. kola:
Křížovky:
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Tkaní. - 2. Snadem. - 3. Jaka; Rostohar. - 4. Nízkosti. - 5. Musulbes (Musuľbes). - 6. Upást; lyry. - 7. Kariesní; Kavka a Misík; h; mno; Tismice. - 8. Bororo; anticipando; populace. - 9. Asitia; IGCE; slepovat dole; sorty; citovati. - 10. Kubánci; satelitka; natrtat; hbito; Linková. - 11. Stonať; oba; okro; syenit i covit; čekat u jezu; chlapi z Dasnic; tlachanice; poloviny stop. - 12. Pikart; ekart; okov; okov; delace; kudu; Menestorovy; předpona. - 13. Vážna; barém; Evelina + Everest; staletí. - 14. Jespí; Olina vata; irana; Mikula; podat velum. - 15. Laosani; kot; nehodlat uhovět tetce. - 16. Reptat; salina; svedok laik; Au; Emor. - 17. Garaž; pontok; komuti; kořistní; DV; Grana. - 18. Butrinto; jako; častovat; psomilka; kevatron + kerman. - 19. Deset – jedna; para; Číňané; lem; odebravší; Nivelle + nivníky. - 20. Doviatus; Lovas; struha; žagar; černý; Hažlín. - 21. Labuť čierna; cisterna; Chodovo; ocenit; automapy; Erebos; rozeplát; jitro. - 22. Kosti Houdy; fi; učitelovy; příka voliča; snopce. - 23. Hovět psaní; poloroční; napolo pykat. - 24. Dloubance; kon; dostonat se. – 25. Škodit otci.
Tajenky: 1. Staletí. - 2. Centrum. - 3. Populace. - 4. Černý medvídek panda Ťing-ťing (druhý díl tajenky je skryt kolem očí, třetí díl tajenky je skryt dole na břiše maskota ve tvaru písmene V a čtvrtý díl je skryt v základních políčkách dotýkajících se alespoň jedním bodem vnějšího obrysu vlasů a uší kolem hlavy maskota a majících alespoň jednu stranu tvořenou silnou linkou). - 5. Kubánci. - 6. Číňané. - 7. Japonsko. - 8. Ježek. - 9. Musulbes (Musuľbes). - 10. Dlouhověkost. - 11. Škola. - 12. Jižní Korea. - 13. Kategorie.
Hádanky:
1. Kolej, kajuta – kolébka juda.
2. Kanár s kávou, mosty, lávka – kanadská volnostylařka.
3. U DERVIŠE RUM – ÚDER V ŠERMU.
4. Pipina, kavka, ipon Japonky – navijáky.
5. Světáci, svisy, sběrači, jícny – zvedá cizí vzpěrač činky.
6. Paloma, venkovana čeká sakař, kanava – na Lomačenkova naše kajakářka mává.
7. Terasa, topení, vévodové – kterak Satoši Išii peníze ve voze doveze.
8. U věty o kiwi naděje, slepá závist lidí, bouře – v taekwondu (taekwon-do) jsou Lopezové stále dobří.
9. Nápoj, tukani, moto vousáče, mzda kamelota, nervy – Japonku Tanimotovou časem zlákáme do taverny.
10. Terén, šrámy, klen, rána, čuník – trenéra myšlenka na ručník.
Logické úlohy:
1. stěna seníku
Jedno z řešení viz obrázek, finta je v tom, že po natření dvou polí červenou barvou hajný smíchal zbytek červené barvy s modrou a získal fialovou barvu na obarvení plochy 144 dm².
2. LOUPEŽNÍCI
„Hrozný hlad trápí nás“, tak si stěžovali loupežníci v ruské pohádce Mrazík, Baba Jaga je taktéž postava z ruských pohádek, nápis Jantarový zámek na směrovníku musí být logicky v azbuce (jinak by to snad kupci v Rusku ani čekat nemohli), nabízené 3 km byl jen svod:
3. LESNÍ ŠKOLKA
Řešení viz obrázek.
Postup řešení: Ve sl. 9, 10 a 11 jsou 4 parcely, ale místo jen pro 6 stromků, takže u dvou parcel z nich vybíhajících do sl. 7 a 8 musí být po jednom stromku, ale ne na H7, to by na sousední parcelu nešly umístit 2 stromky, tedy na H8 a na sousední parcele tím pádem na G6 a I6, v řádku 6 už nemůže být další strom. Kolem zasazených stromků si vyznačíme sousední pole, kde už stromky nemohou být zasazeny, taktéž si budeme značit pole v řádcích, sloupcích a parcelách, ve kterých už budeme mít zasazeny dva stromy
V pravé dolní parcele musí být po jednom stromku ve sl. 9 a 11, v parcele nad ní ve sl.10 a 11, můžeme si označit pole K10, J10, A11 až E11, že na nich nemůže být zasazen stromek.
Ve sl. 5 až 8 je 6 parcel, u dvou zasahujících do sl. 9 až 11 po jednom stromku, na jedné z parcel už dva stromky jsou, takže zbývají 4 stromky na 3 parcely, na C4 musí být stromek.
Ve sl. 7 a 8 je po jednom stromku u parcel, které zasahují do sl. 9 až 11, jeden stromek na ploše Dx(7-8) a jeden na ploše Fx (7-8), proto musí být stromky na B7, D7 a F8 a dále na A5, J3 a K5.
Stromek musí být na ploše Ex(10-11), takže tím pádem i na Gx(10-11) a Ix(10-11), což podmiňuje, že stromky jsou na J9, K11, I11, G10 a E10.
Po jednom stromku bude na plochách A-Cx9 a Hx1-2, takže stromek je na F1. Stromek bude na ploše Ax(1-3), takže musí být na D2 a E4, A3 a B1, H2 a C9.
4. pILný dřevorubec
a = 5, b = 3, c = 7, d = 2 nebo a = 5, b = 2, c = 7, d = 3.
Postup řešení: Nejprve vycházíme z toho, že nejkratší vzdálenost z bodu do bodu je přímka a využijeme pravidel osové souměrnosti. Břeh potoku EF je osou. DE prodloužíme do G tak, aby DE = EG, spojíme BG, průsečík s EF označíme C. Spojíme CD, je zřejmé, že GC = CD a že nejkratší cesta c = c1 + c2 = BC + CD = BG. Z pravoúhlého trojúhelníku BHD vypočítáme BH a z pravoúhlého trojúhelníku BHG dostaneme c² = a² + 4bd. Nabízí se jednoduché řešení 4² = 2² + 4.3.1 (součet čísel c, a, b, d = 10), to ale nevyhovuje, protože při něm by byl buk i dub v jedné přímce a dřevorubec by cestou od buku k břehu potoka narazil na dub a začal by jej kácet, čili měl by zastavení. Ani řešení 4² = 2² + 4.1.3 nevyhovuje, protože při něm by byl buk i dub opět v jedné přímce a dřevorubec by cestou od břehu potoka narazil na nařezaný buk jako na nejbližší strom. Vyhovuje až řešení 7² = 5² + 4.3.2, tedy a = 5, b = 3, c = 7, d = 2 nebo řešení 7² = 5² + 4.2.3, tedy a = 5, b = 2, c = 7, d = 3.
5. Špalek
22 kusů dřeva (viz obrázek vlevo se čtyřmi svislými a jedním vodorovným řezem vůči podstavě válce), tři svislé řezy vedou jen k 21 kusu dřeva (viz obrázek vpravo).
Vzhledem k tomu, že podstavou lze rozumět i podložku, na které špalek leží a manipulace s kusy dřeva po jednotlivých řezech nebyla v úloze výslovně zakázána, rozhodli jsme se uznávat i řešení s 32 kusy, kdy např. po nařezání 8 kusů dřeva (dva svislé a jeden vodorovný řez vůči podstavě válce) se kusy vyskládají na sebe a v půli se přeřežou na 16 kusů dřeva a opět se vyskládají na sebe a v půli se přeřežou na konečných 32 kusů dřeva. Další originální postup při manipulaci s kusy dřeva je tento (viz obrázek): špalek se rozřeže dvěma kolmými řezy A a B vůči podstavě, dva kusy špalku se posunou ve směru řezu B dle obrázku a 4 kusy dřeva se rozřežou řezem D na 8 kusů špalku, které se posunou ve směru řezu D dle obrázku a rozřežou se řezem F na 16 kusů špalku a pátým řezem se tato sestava polínek přeřeže rovnoběžně s podstavou na konečných 32 dílů.
U úlohy tak bude uvedeno následující řešení:
22 kusů dřeva (viz obrázek vlevo se čtyřmi svislými řezy), tři svislé řezy vedou jen k 21 kusu dřeva (viz obrázek vpravo) bez manipulace s rozřezanými kusy nebo 32 kusů dřeva (např. dva svislé a jeden vodorovný řez, 8 kusů naskládat na sebe a svislým řezem v půli přeřezat a 16 kusů naskládat na sebe a svislým řezem v půli přeřezat) při manipulaci s rozřezanými kusy.
6. ŠPEKÁČKY
Vladimír zaplatil 55 korun za ⅓ špekáčků, dohromady tedy stály 165 korun, jeden 15 korun. Eva přinesla sedm špekáčků za 105 korun, dostane 50 korun, Martina přinesla čtyři špekáčky za 60 korun, dostane 5 korun.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2023 naleznete důvod přerušení soutěže na jeden rok, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 15. ročník JLA začne až v roce 2024, děkuji za pochopení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.