jemelik

jemelik


Ohlasy k 50. kolu JLA:

Obecně nebo k vícero kategoriím:

Tak jsem docela rád, že to máme letos za sebou. Bylo to pěkné, ale náročné. Zítra jdu naposledy v tomto roce do kolbenky a potom budu už jen hodnotit, odpočívat a rozjímat. (Pozn. autora: no řekni mi, kdo na to má, z kolbenky málokdo.)

V křížovkách jsem zaspal už na startu a nebyla šance to dohnat. Křížovky byly jako vždy vypracované, letos s řadou nástrah v podobě dvojáků i trojáků. Až v posledním kole dvojáky ustaly. Celým ročníkem nás provázel kopáč v různých podobách a nakonec pomohl k celkem snadnému nalezení poslední tajenky. V hádankách to bylo jako na houpačce! Přetahovaná s Valachy o průběžné vedení, která vyvrcholila v posledním kole s dobrým koncem pro Votroky. Tvoje hádanky jsou oproti ortodoxním hádankářským autorům "šmrncnuté" křížovkářskými výrazy a záludnostmi, což mi vyhovuje. Největší problémy mi činí obrázky. V posledním kole byla jasná KAHOLKA (případně KACHNA nebo POLÁK), ale pěvce jsem hledal hodně dlouho. S velkou slávou jsem objevil KALANDRU, ale ta k řešení nevedla, až zjištění, že je to vlastně druh skřivana. Na závěr je třeba ocenit tvoje autorské nápady v křížovkách i v hádankách, které nemají konce. Díky za ně a vzhůru do 11. ročníku. (Pozn. autora: ogar nebo děda, když je třeba soustředění, zaspat neradno. A díky za pochvalu, ještě furt to jde.)

Ke křížovkám:

Bolo to výborné zakončenie tohoročného zápolenia. (Pozn. autora: tak jsme byli na křiváky, a teď v dobrém do papučí.)

Konečně jsem objevil trubičky, a tak posílám svoje řešení. U MAMBO hrozil dvoják s tancem, ale vyřešil to HAMBO z NLA. Všímám si, že čím dál více využíváš Kotta. Dvanáctou tajenku jsi pěkně zašil. Tož jsem zvědav, jak jsem křivák zvládnul. (Pozn. autora: výborně, na ten by se pískat dalo, snad je ti lenoši to pokazili.)

Na tyhle šifry totiž většinou rezignuju, protože na prolistovávání celého slovníku spisovatelů kvůli jednomu políčku nemám nervy :-), ale zrovna toho Zyku Borotínského jsem náhodou dohledal. Uvidíme, jak to dopadne, jako vždy mi něco zbylo na střelbu naslepo. Ani jsem tam tentokrát nenašel žádný dvoják, což nevěstí nic dobrého, tak jsem zvědavý, co jsem zase přehlédl a na jaký chyták jsem zase skočil. (Pozn. autora: na tyčinky mambo, kasáka, harban na hlavu a na pár dalších drobností, ale jinak máš nejlepší letošní výsledek, takže dobrý.)

Nějak jsem přizapomněl že interjekce je slovce nesklonné. Takže budu muset začít nový ročník JLA pěkně od nuly. No a teplé papuče, ty se budou v únoru určitě hodit, k tomu pár chytáků a hledáků, které zaostřím valašským penicilinem a 13. února hrrrr na to!!!! (Pozn. autora: kakra, tak na zdraví.)

Nejtěžší bylo nalezení kolegyně Ana Rab v imdb.com, sladké trubičky mambo, tanec hambo a dílo polského pokleslého pisálka Felka. Zpočátku jsem tam měl Matku od zvrhlíka Przybyszewského, ale tudy cesta nevedla. Celoroční tajenku se mi podařilo odhalit za vydatné pomoci mého letošního úhlavního přítele kopáče. Samozřejmě kalkuluju s tím, že to mohl být svod. Vánoční cukroví mám už napečeno, dnes odpoledne ještě zfouknu sladké trubičky mambo. Bude jistě zajímavé, kolika řešičům se tuto sladkou odměnu za celoroční snahu podaří v NLA najít. Startovací bloky do dalšího kola JLA už mám připravené, ale budu se muset pořádně zlepšit, protože letos jsem totálně propadnul, ale za to může ten nešťastný kopáč. (Pozn. autora: chudák kopáč, tomu se musí škytat.)

Nejvíce mě potrápily sladké tyčinky MAMBO, měl jsem tak nejdřív i tanec, fotbalista MAŠEK, tanec jsem po nálezu zaměnil na HAMBO a fotbalistu na HAŠEK. Dále šifra autora veršů Pohádky mé rusalce (Jaroslav Borotínský - šifra Z). Nejsem si jist výrazem povětří, dal jsem DRAKY, křižující dýně jako BAŇKY. I kolegyně Cooney ANA RAB dala zabrat. A ještě HALENA prostředí (noci) s křižujícím HARBANEM. Jinak skrytá tajenka doufám byla skryta za proslulými kopáči. Tak doufám, že by to tak nějak mohlo být. (Pozn. autora: ano, tak nějak je to správně, bez kopáče by to nebylo ono.)

No jo, tak mambo jsem nenašel jako jeden z mála, jo? Bezva :-) Celkově ale dobrý, pořadí do dvacítky to beru. Ta padesátka trestných bodů ale pro mě visí asi příliš vysoko. (Pozn. autora: nevisí, už se blíží.)

Nu což, je potřeba opět smeknout. Báječná kombinace sambo - hambo - mambo (už mi tam chyběl snad jen Rambo v lambu) vylepšená několika dalšími chuťovkami nůž pěkně naostřila. Snad jsem se (příliš) nepořezal... (Pozn. autora: nikde ani škrábnutí.)

Ten KOPÁČ mi byl tuze podezřelý a kartotéka NLA je nevyčerpatelná. (Pozn. autora: Na začátku nakopal kdekomu, ale časem už přestal být nebezpečný a musím ho vyměnit.)

V příloze posílám řešení jubilejní 50. křížovky, křiváku. Doufám, že jsem se ani v této významné křížovce nedopustil více chyb, než je v mém případě zvykem. Spíš méně. Každopádně jsem při řešení zažíval okamžiky hluboké deprese (to když jsem v legendě úplně přehlédl keramický materiál a nevzal na vědomí, že poslední políčko tajenkového výrazu čepEL zasahuje cípečkem do vedlejšího koridoru a týden jsem zoufale hledal postavu ugaritského náboženství Kalan) i velkého obdivu. Přál bych Ti vidět můj výraz, když jsem zjistil, že zvěř může být i bušla a povětří jsou draky. Nádhera. Trochu méně nadšení jsem pociťoval při náhodném objevení sladkých trubiček mambo. Nemohl jsem si nevzpomenout na Radkova uherského náčelníka s vyvalenými očima v dalamanu. Jednak je v NLA chyba v zařazení správně pojmenované kartičky mambo mezi kartičky mamba, a jednak dokážu, sice s jistými výhradami, pochopit Radka při vytvoření takovéto legendy v rámci vrcholové řešitelské skupiny v ČKL, ale v akademii je to už trochu přes čáru, ne? Ale jako celek se Ti výroční křížovka náramně povedla. (Pozn. autora: tyčinky mambo mě také zklamaly, vůbec nesplnily svou historickou úlohu a nebudu si je kupovat.)

Zase se Ti povedlo výborné zpracování křiváku i shodné křížovky. Některé ověřování výrazů dalo zabrat. Hlavně využití karet v NLA. U Tebe je vždycky problém odhalení chytáků a to, zda je to pravý chyták, anebo fikce daného chytáku. Doufám, že dopadnu trochu lépe než minule. (Pozn. autora: tyčinky bombo byla fikce, ale dopadl jsi o hodně lépe, než minule, skutečně.)

K hádankám:

Je to marný, je to marný, je to marný. Tak tu jednu dokopy nedám. (Pozn. autora: A oni pořád budou brát úplatky, pořád budou brát úplatky, tak jak pak mohou odhalit Japonku.)

Někde to drhne a je to mírně mimo úsloví, nicméně Ty jsi ředitel tohohle autobusu. (Pozn. autora: nastoupil jsi, nastoupil, vezeš se, vezeš.)

Ta hádanka č. 10 - perfektní!! Jako začátečník tradičně vybíračky neumím, napsal jsem, co mi vyšlo. (Pozn. autora: až do poslední hádanky se pořád dá vybírat.)

To prolínání písmen byla pěkná zrada, ještě že soupeři ztratili jinde. A nakonec i těch osm vyřešených hádanek nebylo tak špatných. (Pozn. autora: aspoň vím, že prolínání písmen umí prosít peloton, v nouzi najdeš vybíračku.)

Velmi překvapivá, o to víc potěšující zpráva. Letos to tedy bylo drama až do konce. Přetahovaná s Valachy byla urputná. Už se těším na další klání. (Pozn. autora: na Valachy bacha, jsou to tvrdé palice.)

K logickým úlohám:

Cukroví teď hodně spěchalo, školní besídka, vánoční hodina na dramaťáku... :D (Pozn. autora: o to víc je cenné, když si mladá maminka ve všem tom shonu najde čas na akademii a slavně zvítězí.)

Je to neuvěřitelné, ale děláš JLA bez přestávky už 10 let. Je to fantastický výkon, obrovská gratulace. Snažil jsem se všechno vyřešit co nejlíp, nejvíce mi dala zabrat první úloha, pak už to šlo. (Pozn. autora: před deseti lety jsem vůbec netušil, co všichni dohromady dokážeme vydržet :--))

Jsem rád, že to nebylo tak náročné, času na řešení je nějak pořád míň a míň. (Pozn. autora: ale ty křiváky ve skládačce přece jen chtěly toho času kousek víc.)

Prvú úlohu nemám, času sa mi moc nedostávalo, lebo som sa sťahovala do hôr. (Pozn. autora: nádherná příroda, vysoká na dohled, to se to bude od letoška řešit v božském klidu.)

Před rokem jsem opravdu na luštění neměla čas - zkoušela jsem napravit chyby mládí a dodělat si vysokou školu. Na univerzitě ovšem o mé inteligenci vysoké mínění neměli :-) :-) :-), tak jsem si trochu potřebovala zvednout sebevědomí :-), což se mi díky Vaší JLA podařilo, a za to rozhodně moc děkuji :-). Luštění (i když mimo roční soutěž) jsem si opravdu užila a ráda se zúčastním i dalšího ročníku. (Pozn. autora: na univerzitě se hluboce mýlili, na akademii, tam se teprve ukáže :-).

Snažil jsem se pokořit 100 LET/50. díl JLA, ale podíl jsem nepřekonal. Stále se motám u dna, mám krátké nohy nebo i šnorchl? Na tři nádechy jen tři křiváky. (Pozn. autora: jestli správně počítám, tak podíl vychází dva a tři křiváky jsou tři, teď už sám nevím, co je víc.)

Zápočet mě upřímně překvapil, optimizérům jsem dala dost málo času - u křiváků ve skládačce i u křiváků na prodej jsem si maximem byla jistá – ale u zahradnických křiváků jsem čekala, že šlo řešení ještě vylepšit :). Alespoň mám motivaci do příštího roku řadu zápočtů udržet :) (Pozn. autora: na souboje ženských z první čtveřice v současné formě s tradičními šampióny se už těším, a myslím, že nejen já.)

Zasílám pět řešených úloh. U šesté bych shrnul - rozjímal jsem. Chválím všech 50 kol JLA. Pěkné to jubileum a zejména pěkné úlohy. Jsem rád, že jsem byl účastníkem 47 kol. (Pozn. autora: advent už je od toho, aby se rozjímalo, nejlépe ovšem nad úlohami.)

Závěrem jako obvykle jedno umělecké zpracování řešení:

 

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 72. kolo JLA probíhá od 25. dubna do 23. května 2024, můžete si otevřít kompletní zadání 72. kola JLA, nebo jen zadání křížovky 72. kola JLA, zadání hádanek 72. kola JLA či zadání logických úloh 72. kola JLA. Hodně zdaru a zábavy při řešení, Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZYKřížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies