jemelik
JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE
Milí přátelé, před vámi je 36. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 16. března 2016 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte i na webových stránkách www.schak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 4160 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Soutěžní podmínky JLA 2016
S podrobnými soutěžními podmínkami JLA ročníku 2016 se má řešitel možnost seznámit na webových stránkách www.schak.cz a www.jemelik.cz nebo si o ně může napsat vedoucímu soutěže. V seznamu pramenů si oproti minulému ročníku u PO doplňte Štika: Lidová strava na Valašsku (Kneifl 1997) a Valíček a kol.: Užitkové rostliny tropů a subtropů (Academia 2002). Pouze pro 36. kolo JLA si doplňte do elektronických pramenů Starou solnou stezku v Sasku a v Čechách na www.alte-salzstrasse.de. Naopak nebudete potřebovat z PZ a PD 10 pramenů. Kompletní seznam použitých pramenů pro aktuální kolo JLA naleznete jako obvykle v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví.
36. KOLO
KŘÍŽOVKY
VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 11
Ale to už z pavlače fojtství odtroubí ... (1), jenže ani potom se lidé nerozcházejí, roztroušení ve skanzenu i po parku Hájnici. Hudci a cimbalisté vyhrávají jen tak sobě pro ... (2). Den bere za břesk, ale ještě z dálky doznívá veselá muzička… Bzuní ... (3), břinká ... (4) a mručí bas a píštělkář se nad ně furiantsky vytahuje všelijakými krúcanci a ... (5).
První ... (6) osídlování Valašska vedou do 13. až 15. století, tehdy valašští předkové obhospodařovali pouze úrodnou půdu v údolích, pěstovali obilí a chovali dobytek. Letos se zaměříme na historii valašské stravy, dnes na ... (7). Ještě v 19. století se v chudých rodinách pekl ... (7/2) jen příležitostně, pastevci na salaších si na něm pochutnali zřídkakdy. Přestože se dříve pekl ... (7/2) každý týden, nebylo snadné přijít na ... (8) takovému postupu, na jehož konci by byl dobrý ... (7/2), pokaždé se totiž povedl trochu jinak. ... (7) byl ... (9), ale také mnohahodinová ... (10) zejména pro hospodyně. K přípravě ... (17/2) se používala ... (11), ... (12), ale také ječná a … (13). Kvalitu ... (7/2) kazilo, když se do obilí dostal stoklas nebo … (14), zvaný sedláky … (15). Nejčastěji se do pece sázely … (16), v takovém případě hospodyně válela na desce zvané válenka … (16/1) … (17) velikosti hlavy. Samotné ... (7) zabralo zhruba dvě hodiny. Ke skladování upečeného ... (7/2) sloužila třeba … (18), která tvoří obrazec dnešních křížovek, ukládala se pod tlem, tj. u stropu v jizbě, kde byl ... (7/2) uchráněn před hladovými dětmi, hlídal se jako vzácné zboží. Ke konci týdne už byl tvrdší, na řadu přišlo … (19), do něj Valaši ... (7/2) nalámali, opekli jej na rozpálených kamnech a hned byl do křupava. ... (7/2) se dříve na Valašsku uctíval jako svátost. Skromná doba.
ŠIKMÝ SOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
3 souměrné střídavé polomozaikovky
Křížovkový celek je předložen jako polodokreslovka. Všechny typy políček jsou již předkresleny. 3. tajenka (6), 2. díl 18. tajenky (6) a 2. díl 19. tajenky (8) jsou skryty, vypište je a vyznačte ve správně vyplněném obrazci.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Výhyb; blízká. - 2. Pánské prádlo; brněnský spisovatel. - 3. ?7?; čínský hudební nástroj; kolos na hliněných nohou. - 4. Slovenské sídlo; ústí úlů; ševcovský učedník; lhostejné; bytí. - 5. Drkotina; záměr; vzorec jednoho z kysličníků; blýskavky; rod jednoděložných rostlin. - 6. Míšenka; suché pouštní údolí; ?6?; ?18/1?; určité peníze; ?5?. - 7. Elektricky nabitá částice; český skladatel; směs (slovensky); číž; řečený; autor Madony; určitým způsobem znehodnocené (pivo). - 8. Polský básník; bangladéšská lékařka (*1962); část parního kotle; starý člověk; raději; ?10/1?; vůbec nic. - 9. Druh obuvi; britský dirigent; oblizovačka; ?9/1?; dřeviny (dle Jiráska); kousky; vzhledem. - 10. Trubičky k výrobě perel; španělsky „čistá“; hudební nástroj; slovenský básník; chaloupka; podivín; papuče. - 11. ?19/1?; na nohou; ?15?; estonský výtvarný umělec; ?17/1?; revmatické bolesti; pruský politik. - 12. Hrát na určitý hudební nástroj; část politického spektra; křehká nádoba; nemoc; la; dobývat (uhlí); místodržitelský stavební rada v Brně. - 13. Stará ruská jednotka hmotnosti; ?1?; chemická sloučenina; ?16/1?; necky; skupina mayských bohů; část ženského oděvu. - 14. Nádoby; americký kostýmní výtvarník; podzimní; přepravky; určitý ozdobný proužek; hejkal; vegetace. - 15. Lidé; tanec; útoky; dělat nástrahy; německý scenárista; zřícenina; italský cyklista. – 16. Německý herec; hmyz; pancéřník; středočeské město; bloudění; kos; pokojová květina. – 17. Ryba; onemocnění kůže; pozorovatel; hlava dřívějšího rodinného společenství v oblasti And; moc; autor Fascinace; rohovité pásky v ústní dutině plžů. – 18. Forma vykořisťování; souhrn opisů historických listin; duše; jednotka kapacity; skulina; stíhač; hormonální prostředek užívaný k léčbě. – 19. Návnady; strunný nástroj; zlehka; peníze; krajíc; český architekt (*1938); ?12?. – 20. Italský herec; francouzský fotograf; pud; hřbety valašek; hvězdička jako označení hodnosti; americký filmový producent + astrální tělo. - 21. Rozechvění; svět; pronikavý zvuk; část jihoindického chrámového okrsku; zlé; název srbského dokumentárního snímku. - 22. Prvotřídní; hlubinná vyvřelina; americký herec; ztratit určitou barvu; zájmenné příslovce; šňůra. - 23. Určitá ozdoba; část dolní končetiny; co je podivuhodně krásné; předložka. - 24. Evropané; autor dějin ruské bibliografie; trápení se škodnou; japonský hrnčíř. - 25. Výprask; bez úvodu. - 26. Druh nebeského tělesa; šťastní majitelé; svobodní občané různě závislí na „patronech“. - 27. Bratr válečníka Boreše. - 28. Dílo bulharského skladatele.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 8. Přístroj používaný v lékařství. - 9. Přístroj používaný v antropologii. - 10. Vybíravě jíst; kavkazská slíva; žena myslivce. - 11. Skrovně; africký mys. - 12. Poskokem; pěvec; lokalita nedaleko slezského města; tanec. - 13. Nectné; centrum Valašska; ubírat se dědinkou; neznámá. - 14. Být ve vězení; italsky „smrtelný“; smýšlení; vlčice; bylina; americký čtvrtkař. - 15. Penicilinové antibiotikum; příčina; spoluhráč Jiřího Sýkory; krémový sýr; jemelí; kubánská palma královská. – 16. Role herce narozeného v Oderbergu; květy sv. Aloise; domácké ženské jméno; domácké mužské jméno; sdělení; bezpochyby + (ozdobený) stromek. – 17. Dánské sídlo; styl hudby; haluz; plastická hmota; kroucená; obecná řečtina; ?11?. – 18. Zúžení zornice; omnipotence; druh vozidla; jak veliký; bílý (kůň); prsty; domácké mužské jméno. – 19. Šplouchání; anglicky „jít dál“; část kněžského oblečení; stupeň permu; honem; pěvkyně; výklad. – 20. Šetrnost; indický ošetřovatel slonů; francouzský herec; stará míra na obilí; slupky (plodů); postranní jednání; expozice. - 21. Švestky; podvojné účetnictví; zájem; představitel Cemala; trnitý keř; zvláštní; předsíň. - 22. Stavební stroj; druh nádoby; chovní živočichové; předáci; šlépěj; můstek; omamné prostředky. - 23. Průduch; ?4?; pták; ?16/2?; jméno Rhodesové; kůň; stržené. - 24. Rychlost; rostlina; drsník; určitým způsobem se prudce pohybovat; matičky; chroust; jihoamerická řeka. - 25. ?19/3?; ocasatí obojživelníci; ?14?; zábavný; ?17/2?; naříkat; lovci (nových) tváří. - 26. Germánský kmen (z cizího jazyka); hrubě; prosťáček; italský herec; biskup královéhradecký; město na řece Ču; řemeny. - 27. Indiánský kmen; sacharid; speciálně připravená nasolená vepřová půlka; ?9/2?; menší příbuzný sleďů; rostlina; pyl. - 28. Příjemná doba v životě; mistr latinského slohu; typ písma; pozdrav; souvislá masa kamene; ?10/2?; španělský spisovatel. - 29. Český spisovatel; postava z filmu natočeného v Anglii a Keni; bezpečí; francouzské sídlo; kuřič; měsíc; prebenda. - 30. Hrdina Hennova románu; zkratka textilních vláken; ?8?; ?18/3?; africký kmen; ?2?. - 31. Zkratka mezinárodní vládní asociace; gruzínský název kavkazského národa; skoryj pojezd (ruská zkratka); tvrďák; domácké ženské jméno. - 32. Řeka ve Středoafrické republice; členský stát USA; pás; stepní běžec; nařízení. - 33. ?13?; netopýr; politování. - 34. Rozporné; nebeský poutník. - 35. Patřící dívce určitého domáckého jména; slovenská řadová číslovka.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 74. kolo JLA probíhalo od 12. září do 10. října 2024, můžete si otevřít řešení 74. kola JLA, předběžné výsledky 74. kola JLA a ohlasy na 74. kolo JLA. Došlo 176 řešení, děkuji za ně, pěkné dny, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.