jemelik
Zpráva o 4. kole mlsk ´07
Vážené přítelkyně, vážení přátelé,
tentokrát žádný kroužek neodpočíval a 4. kolo letošního ročníku MLSK řešilo všech 26 dosud zapojených kroužků v soutěži. A některé velmi dobře. Pět kroužků řešilo křížovky bez ztrátových bodů (Doubravák, Hradečtí votroci, Kabrňáci, Pašeráci a Staré hnízdo), Kokos s jedním ztrátovým bodem, Jarabáček se dvěma ztrátovými body, Gorali se třemi, Kysučan a Přemyslovci se čtyřmi, Tatranec s pěti ztrátovými body atd. Dařilo se slovenským kroužkům. Vedoucí trojice si průběžné medailové pozice uhájila, některé kroužky už ale začaly finišovat: o dvě místa v průběžném pořadí si polepšili Gorali, Přemyslovci a Kysučan, o jedno místo Kabrňáci, Staré hnízdo, Pašáci, Ječmínek, Šohaji a Rychtáři. Uvidíme, kdo při posledním rubání s dřevorubcem vytěží nejvíce.
Jako obvykle jsem pro řešitele i ve 4. kole připravil řadu nástrah, některé uspěly, některé méně. Největší ztráty přinesly chytáky založené na možných duplicitních výskytech výrazů VA a BA. VA se vyskytuje ve výrazu h/4 VA x 7/3 VAVÁ, takže nelze řešit k/4 VA x 17/1 POBAVA, tuto pasáž bylo nutno řešit i/10 POZOLE (Velký španělsko-český slovník, hesla nambimba a pozol, ale tento nápoj byl nalezitelný i ve Velkém křížovkářském slovníku) x 17/1 POBABA (Slovník valašského nářečí) x j/6 BARY (CJC, 2. díl, str. 9) x 18/1 KASA ZORY (NEOLOG 1 + KNAP 2, heslo Zoroslava) x k/4 BA (Váša - Trávníček: Slovník jazyka českého). Tuto pasáž řešilo správně jen 8 kroužků.
Citoslovce BA ovlivnilo hned dvě další pasáže. Ačkoliv kdysi navrhované jméno pro tón H je správně „ba“ i „bi“ a klasičtí mezoameričtí bohové plodnosti mohli být i „Ah Uuc Ticab a Ometočtli“, kvůli tomu citoslovci BA se tato pasáž musela řešit g/1 bi (Ottův slovník naučný, XXIII. díl, str. 647) a 1/1 Ah Uuc Ticab i Ometočtli (Encyklopedie bohů). Proti zvyklostem zde nepíši vpisované výrazy jen velkými písmeny, protože systém skrytí dílu tajenkového výrazu AUTOR byl založen u křížovky úplně nalevo na důsledném dodržení psaní velkých a malých písmen u vpisovaných výrazů, proto pro zachování tohoto systému skrytí nemohla být zkratka čtvrtku k/1 psána ČT nebo Čt, ale jen čt (Slovník zkratek ED). Spojka je taktéž „ba“ i „by“ a pokušení člověka zbaveného osobní svobody mohlo být „pokus raba“ i „pokus raby“, ale opět kvůli citoslovci BA se tato pasáž musela řešit e/3 POKUS RABY (ČSVAS, heslo 3014.2 + SSJČ) x 9/1 BY (SSJČ). Tuto pasáž řešilo správně 12 kroužků.
Velké ztráty způsobila osoba spolupracující s básníkem Galídezem, „lož Very“ správně řešilo pouze 11 kroužků, těžko říct, kolik jich výraz tipovalo a kolik jich Veru v Encyklopedii jazzu a moderní populární hudby (dále jen Jazz) fakt našlo. Báseň je synonymem lži dle ČSVAS. Pasáž bylo třeba řešit g/3 LOŽ VERY (ČSVAS, heslo 3157.1 + Jazz, heslo Vera) x 3/2 VÍLOVOST (NEOLOG 2).
Autorské řešení skrytého dílu tajenkového výrazu (4/1) AUTOR – velká písmena čtená shora dolů v křížovce nalevo, ve které jsou dodržena při vpisování výrazů velká a malá písmena – odhalilo 11 kroužků, z toho tři ještě přidaly i alternativní řešení MALBA – symetrické rozložení písmen čtených vždy svisle zespodu nahoru ve sloupci 1 kolem vodorovné osy políčka g1, a to druhých písmen shluků Om a ca a prvních písmen shluků li, bi a Ah. Vedle skrytého dílu tajenkového výrazu AUTOR (Suprematické kompozice) měl alternativně skrytý díl tajenkového výrazu MALBA (Suprematická kompozice) uspokojit řešitele, aby už neověřovali, že ve slovenštině „taká zeme“ není. Jen několik kroužků chyták neodhalilo. Samozřejmě řešení MALBA (Suprematické kompozice) jsem jako alternativní dalším třem kroužkům uznal. Skrytý díl tajenkového výrazu AUTOR, resp. MALBA tedy nenašlo 12 kroužků.
A které nástrahy autorovi moc nevyšly? Třeba sázka na znejistění řešitelů u koncovky slovesa 28/2 NATEPAT, pro –IT, -IŤ nebo AŤ se téměř nikdo nerozhodl a tak většina pravděpodobně volila správně iniciály autora díla Pygmalión a Galatea g/8 AT, aniž by Agnola Toriho v Malířském umění od A do Z pod heslem Angelo Bronzino nalezla. Zabrat měl text z Kočího pro solné jezero Niriz, které je v Ottovi psáno jako Niris, ale kvůli podobě jména rumunského malíře jak ve tvaru Iser, tak Izer, zabral jen částečně.
Dále se často chybovalo ve výrazech h/2 NIRÁT (MČSE, 5. díl, str. 940, heslo Suntchon Pchú) x 3/1 MALONÁT (MČSE), b/3 NIRIS (Ottův slovník naučný, III. díl, str. 93, nebo IX. díl, str. 32) x 3/3 ISER (Ottův slovník naučný, Dodatky V/2, str. 844), zde jsem samozřejmě uznával i alternativní řešení b/3 NIRIZ (Kočího Malý slovník naučný) x 3/3 IZER (Příruční slovník naučný, 3. díl, str. 909), e/1 Titz (Malá encyklopedie ledního hokeje, str. 222), j/1 o Riki (rébusově vepsáno coby jedna malá uzavřená křivka Riki, křivka coby dívka je k nalezení ve Šmírbuchu jazyka českého) x 2/3 Ri (MČSE), 3/5 ki (Ottův slovník naučný, XIV. díl, str. 277, heslo kizjak), f/2 ROSALBA (Malířské umění od A do Z, str. 116) x 4/1 ČIBA (MČSE), g/7 PENTLENÉ (ČSVAS, heslo 3161.1) x 20/2 PEKASINA (ČSVAS, heslo 1050.1), j/3 MOLINO LADA (Tkalcovská příručka, str. 104), j/4 INJE (Ottův slovník naučný, Dodatky III/1, str. 431, heslo Katalinić-Jeretov) a l/1 liha (MACH, str. 337), zde jsem samozřejmě uznával i řešení l/1 lihy.
Výsledky 4. kola mlsk ’07
Výsledky 4. kola: 0 ztr. b.: Doubravák, Hradečtí votroci, Kabrňáci, Pašeráci a Staré hnízdo. - 1 ztr. b.: – Kokos. – 2 ztr. b.: - Jarabáček. - 3 ztr. b.: - Gorali. – 4 ztr. b.: Kysučan a Přemyslovci. – 5 ztr. b.: Tatranec. – 7 ztr. b.: Permoníci. – 8 ztr. b.: Ostraváci. – 13 ztr. b.: Torysek a Pašáci. – 15 ztr. b.: Šíravan. – 31 ztr. b.: Ježci. – 39 ztr. b.: Krušnohor. – 49 ztr. b.: Ječmínek. – 66 ztr. b.: Šohaji. – 94 ztr. b.: Kladeňáci. - 95 ztr. b.: Bečváci. – 96 ztr. b.: Rychtáři. – 97 ztr. b.: Hanáci. – 98 ztr. b.: Třebíčáci. – 99 ztr. b.: Jihočech.
Celkové pořadí po 4. kole mlsk ’07
Pořadí po 4. kole: 2 ztr. b.: Hradečtí votroci. – 5 ztr. b.: Pašeráci. - 6 ztr. b.: Doubravák. – 7 ztr. b.: Kabrňáci. – 8 ztr. b.: Jarabáček a Staré hnízdo. – 17 ztr. b.: Permoníci. – 18 ztr. b.: Tatranec. – 20 ztr. b.: Gorali. – 22 ztr. b.: Přemyslovci. – 23 ztr. b.: Kysučan. – 24 ztr. b.: Ostraváci. – 45 ztr. b.: Ježci – 50 ztr. b.: Šíravan. – 54 ztr. b.: Torysek. – 73 ztr. b.: Pašáci. – 95 ztr. b.: Krušnohor.– 113 ztr. b.: Kokos. – 233 ztr. b.: Kladeňáci. – 259 ztr. b.: Ječmínek. – 278 ztr. b.: Šohaji. – 295 ztr. b.: Třebíčáci. - 384 ztr. b.: Bečváci. – 393 ztr. b.: Hanáci a Rychtáři. – 398 ztr. b.: Jihočech.
Vladimír Jemelík
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 74. kolo JLA probíhalo od 12. září do 10. října 2024, můžete si otevřít řešení 74. kola JLA, předběžné výsledky 74. kola JLA a ohlasy na 74. kolo JLA. Došlo 176 řešení, děkuji za ně, pěkné dny, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.