jemelik

jemelik


JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE

Milí přátelé, před vámi je 42. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 24. května 2017 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte i na webových stránkách www.cshak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 4880 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.

Změny v použitých pramenech
Pouze pro toto 42. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2017 doplňte do elektronických pramenů Odborný výkladový slovník na www.priroda.cz/slovnik.php. Naopak nebudete potřebovat z PZ a PD těchto 10 pramenů: NEOLOG 1, SCS-K (2005), KNAP 1 (1978), ZKR-ED, ETK, Sokol, MEA, MELH, VLS a ZKR-EU. Kompletní seznam použitých pramenů pro aktuální kolo JLA naleznete jako obvykle v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví.

42. KOLO

KŘÍŽOVKA

VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 17

Nedá mi to, musím přihlédnout blíže chtěje poodhalit skrytá tajemství zručnosti předků – neboť co ještě podivuhodnější, všechny ... (1) Mlýnské doliny běží a točí se, vyrábějí užitečné věci, jsou i po staletích funkční.

... (2) na hrubou huňu zplsťuje utkanou vlněnou přízi těžkými kladivy za stálého přívalu horké vody a spařováním, ale než k tomu dojde, „ach ach“, valchář se něco nadře, musí matérii několikrát vyjmout a natahovat a překládat, aby nakonec vyrobil … (3) na oděvy, papuče, přikrývky.

Dnes se ve valašské kuchyni zaměříme na brambory, důležitou složku valašské stravy. Ne nadarmo Valaši říkají: „Zemňáky a zelé, živobytí celé.“ Brambory mají na Valašsku různá pojmenování, vedle nejčastějšího názvu zemňáky či zemáky se jim zde také říká … (4). Na Valašsku se rodí tak dobré brambory, že je v minulosti měnili Hanáci za chleba. Upravovaly se různě, vařily se třeba brambory ve slupce, tzv. … (5), ty se jídaly nemaštěné, pouze se solí. Nebo se vařily bez slupky, na velké míse se pomačkaly a pomazaly vařenými trnkami, to prý byla posila. Na jejich mačkání se používaly různé tlouky a … (6). Předlohou pro obrazec křížovky byla … (7).

ŠIKMÁ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ STŘÍDAVÁ POLOMOZAIKOVKA

Křížovka je předložena jako polodokreslovka. Všechny typy políček jsou již předkresleny. Skryty jsou 1. (7 1 6), 3. (5), 4. (8 4 1 7), 5. (8 1 4), 6. (6) a 7. tajenka (6 2 7 7). Skryté tajenky vypište, vyznačte v obrazci nebo uveďte systémy jejich skrytí.

ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Indická řeka. - 2. Hornina. - 3. Dispozice; pohled; nápoje. - 4. Šelma; savec; italský herec. - 5. Obyvatelé Súdánu; rány; druh účesu; řecký ostrov. - 6. Okraj; italský lékař; luskoviny; kanic; kněží. - 7. Indonéský ostrov; člen určité vrstvy ve Spartě (slovensky); zámožný; kytovec. - 8. Německá herečka; látka podobná celuloidu; teplá obuv; ryba. - 9. Anglické citoslovce; rod hmyzu; kráva; tah; automobil. - 10. Český malíř; francouzský dirigent; výplata; intervenovat; český skladatel; indiánské nářečí. - 11. Mluvka; nizozemský básník; dračka; spojený (z cizího jazyka); jsoucí všeho druhu; keltská bohyně. - 12. Oddávat se nečinnosti; určité trhliny; španělský básník; řemeslnický nástroj; týkající se kulatého čísla. - 13. Vábící věci; chvost; úhory; místo za oknem; ruský přístav. - 14. Lehký kočár; italská řeka; anglická hudební skupina; česká herečka; koza. - 15. Katalektický tetrametr; skrýše; past. – 16. Druh horečky; marihuanová cigareta; skupina kosočtverečných pyroxenů. – 17. Prkna; několik; historické území mezi Harzem a středním Labem; citoslovce překvapení. – 18. Výčitka; český spisovatel; druh písně; kabela. – 19. Stranou; německý malíř; ambulance. - 20. Rod drobných sukulentů; rostlina. - 21. Pták (slovensky); jihoafrické vrchy; fňukající. - 22. Značně; zlínek (slovensky); druh dýmky; česká ves. - 23. Typ říčního ústí; roční období; zadutí; starořecká filozofická škola. – 24. Rostliny; vlečení; čelist lyžařského vázání; bylina. – 25. Druh dělníka; část nože; druh kaše (španělsky); chléb v podobě válcovitých šišek. – 26. Výtvarné dílo; tkaniny; ruce; ruské sídlo. – 27. Kraje; hlupák; kůže. – 28. Pěvec; Kazikův vzor; jakostní. - 29. Dětská hračka; obytný areál; zlomy. – 30. Kmen obývající území při řece Tana; soužení; menší stavení. - 31. Domácké mužské jméno; sídlo v Konžské demokratické republice; vazba. - 32. Místo pro úschovu vozidel; jméno rozšafného hlemýždě; podívání. – 33. Bezocasé ovce; Kaiserův bratr. – 34. Velký duch. – 35. Šifra autora epigramů v literárně zaměřeném časopise.

ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 12. Název maďarského listu. - 13. Přijímati krmivo (o dobytku). - 14. ?2?; genetický element; reflex. - 15. Háj; druh pokrmu; nerost. - 16. Sassafras; pudl; dubové (dřevo); pospíchat. – 17. Německý botanik; kudrna; krk; karetní hra; indonéská řeka. – 18. Zemřít; český zpěvák; dílo manžela Hradské; rakouský skladatel; německý herec. – 19. Role herce narozeného v Norfolku + připravit pohovku pro spaní; vysílit; krycí trámce užívané na plavidlech na Labi; příslušník určité sekty; druh dřeva. – 20. Školní práce; prodávající zboží (za provize); domácké ženské jméno; omámeně; morčatovec; kolíbat podešve. - 21. Vačkový spínač; jistoty; stará plošná míra ve Střední Asii; předchůdce galalitu; zhroucený; drobeček; český film. - 22. Houfně; brigádní generál francouzské armády; kněžice; část předloktí; pohody; dívka; dílo Sokratova žáka. - 23. Nasolený sleď; tropický strom; zavinění; puk; zemoun. - 24. Kosmetický přípravek; tkaniny; infekční onemocnění; blesk. - 25. Střely; enzym štěpící tuky; nizozemský herec; americký hráč na bicí; druh poezie. - 26. Skupina (řemeslnická); umělec; ošetřovatel slonů; doptání; ozdoby ženského šatu; anglický sochař. - 27. Bochánky; nevlídně; kuklice; určitým způsobem pokrytá; veslování párem vesel; část vysoké pece. - 28. Přísný zkoušející; druh lněného plátna; krasová sníženina; týkající se části svíčky; francouzská herečka. - 29. Šiška; kolega primáře Dobrotky; sportovní bunda; osada v českokrumlovském hejtmanství; kroupa. - 30. Úmluvy; lesní trať; ukázání (rukou); svinout (klubko). - 31. Vytrvalá bylina; poklopy; lehké přístřeší; mající určitou plochu. - 32. Cizokrajné zvíře; krajíc; tanec; cizí ženské jméno. - 33. Americký chemik; země; strach; louky. - 34. Zatykač; letec; mozková plena. - 35. Intenzivní přesvědčování; část hudebního nástroje; kontrola. - 36. Určité stoly; jméno našeho zpěváka; týkající se zemědělského pozemku. - 37. Zahraniční literární skupina; hlučení. - 38. Ukazovací zájmeno. - 39. Jednoslabičné domácké mužské jméno.

 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 71. kolo JLA probíhalo od 15. února do 15. března 2024, můžete si otevřít řešení 71. kola JLA, předběžné výsledky 71. kola JLA a ohlasy na 71. kolo JLA. Zatím došlo přes 170 řešení, děkuji za ně, Vladimír 

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZY



Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies